Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Blog – lista wpisów

Stetoskopy i ich rola w medycynie 0
Stetoskopy i ich rola w medycynie

Istnieje wiele elementów wykorzystywanych w medycynie oraz kojarzonych równocześnie przez większość pacjentów. Wśród nich można wyróżnić stetoskopy, posiadające miano nieodzownego atrybutu lekarza. W dzisiejszym wpisie przybliżymy historię ich powstania oraz zmian w konstrukcji na przestrzeni lat. Przedstawimy również poszczególne rodzaje stetoskopów stosowanych w szpitalach oraz innych jednostkach medycznych, a także wspomnimy, co można przy ich pomocy zbadać.

czytaj całość »
Jak prawidłowo wykonać inhalację u dzieci? 0
Jak prawidłowo wykonać inhalację u dzieci?

Wielu rodziców decyduje się na zastosowanie nebulizatorów w przypadku infekcji u swoich pociech. Inhalacje przeprowadzają nie tylko ze względu na zalecenia lekarza, lecz także biorąc pod uwagę pozytywne opinie pacjentów na temat tych zabiegów. Czy jednak można je przeprowadzać nieprawidłowo? W dzisiejszym wpisie przedstawimy wszystkie błędy, które można popełnić podczas wykonywania zabiegu nebulizacji oraz podpowiemy, jak w zasadzie poprawnie go przeprowadzić.

czytaj całość »
Rodzaje ciśnieniomierzy oraz ich zastosowanie 0
Rodzaje ciśnieniomierzy oraz ich zastosowanie

Kontrola ciśnienia tętniczego oraz pulsu jest niezwykle istotnym elementem monitorowania swojego stanu zdrowia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pierwsza wersja tego urządzenia powstała już w 1896 roku, ale wyglądała zgoła inaczej niż ta obecnie stosowana. Aktualnie jest to na tyle ulepszone narzędzie, że umożliwia pomiar ciśnienia oraz tętna nie tylko na dużą skalę w jednostkach medycznych, lecz także w warunkach domowych. W dzisiejszym wpisie przedstawimy rodzaje ciśnieniomierzy oraz ich zalety, jak i wady. Jak poprawnie ich używać oraz który może okazać się najlepszym wyborem?

czytaj całość »
Pogoda a samopoczucie 0
Pogoda a samopoczucie

Od dawien dawna prowadzi się dyskusję na temat wpływu warunków pogodowych na organizm człowieka. Mowa nie tylko o konkretnym rodzaju aury, lecz także o jej nagłych zmianach, które każdy nieco inaczej odczuwa. Czy jednak powinno się obawiać takich zjawisk? W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco temat niekorzystnego wpływu pogody – co warto robić w czasie wystąpienia objawów, a także jak zminimalizować lub zapobiec wystąpieniu negatywnych skutków zmiennych warunków atmosferycznych?

czytaj całość »
Przyczyny podwyższonej temperatury u dzieci 0
Przyczyny podwyższonej temperatury u dzieci

Bycie rodzicem jest niezwykle trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Trzeba zapewnić odpowiednie warunki wzrostu pociechy oraz jej bezpieczeństwo, w tym także zadbać o jego zdrowie. Dlatego że to właśnie opiekun jest pierwszą osobą, która ma szansę zauważyć objawy chorobowe u dziecka, musi być on szczególnie na nie wyczulony. Jednym z najczęściej pojawiających się symptomów, które wskazują, że z młodym organizmem dzieje się coś złego, jest podwyższona temperatura. Czy można ją przeoczyć, jakie są jej przyczyny i czy jest groźna dla zdrowia dziecka?

czytaj całość »
Pomiar temperatury u najmłodszych 0
Pomiar temperatury u najmłodszych

Aby dobrze ocenić stan swojego organizmu, wystarczy czasem jego uważna obserwacja, a także niebagatelizowanie nawet pozornie niewinnych objawów. Warto jednak mieć na uwadze, że jako dorośli jesteśmy w stanie dobrze opisać to, co odczuwamy. Niestety w przypadku dzieci sytuacja jest trudniejsza. Czasami jedyny sygnał wskazujący na to, że coś się dzieje z maluchem, to jego płacz. Dlatego też, aby odpowiednio szybko reagować na pogorszenie się stanu zdrowia dziecka, ważna jest m.in. stała kontrola jego temperatury. We wcześniejszym wpisie ogólnie omówiliśmy mechanizmy stojące za gorączką oraz istotę wykonywania pomiarów temperatury (sprawdź – Rola pomiaru temperatury ciała w rozpoznaniu infekcji). Dziś natomiast przybliżymy temat związany z pomiarem ciepłoty ciała u najmłodszych.

czytaj całość »
Kontrola ciśnienia tętniczego 0
Kontrola ciśnienia tętniczego

Świadomość każdego z nas na temat własnego zdrowia sukcesywnie się zwiększa. Bez ustanku słyszy się bowiem, że coraz wcześniej wykrywa się różnego rodzaju choroby, co daje szansę na ich skuteczne wyleczenie bądź kontrolowanie, unikając tym samym poważnych konsekwencji. Niestety jeszcze wiele osób nie jest świadomych zagrożenia, ponieważ niektóre schorzenia nie są łatwe do wykrycia. Doskonałym przykładem jest nadciśnienie tętnicze krwi, które – według danych z 2020 roku – dotyka niemalże już 10 milionów dorosłych w Polsce. Co warto podkreślić, mówimy o osobach zdiagnozowanych, a nieświadomych swojego stanu może być znacznie więcej. W dzisiejszym wpisie powiemy więc, czym jest ciśnienie krwi, jak interpretować jego wartości czy dokonywać pomiaru oraz wskażemy, co należy zrobić, aby poprawić ten parametr.

czytaj całość »
Zalety korzystania z irygatorów 0
Iry

Raczej większość osób nie lubi spędzać czasu u dentysty. O ile wizyta wiąże się wyłącznie z kontrolą uzębienia, zazwyczaj nie wspomina się jej negatywnie. Jednakże każda ingerencja dentysty jest zazwyczaj niezbyt miłym doświadczeniem. Z tego względu każdy, kto chciałby uniknąć nieprzyjemnego leczenia, powinien szczególnie dbać o zdrowie jamy ustnej. Niestety większość z nas stawia wyłącznie na szczoteczkę, w najlepszym razie jeszcze nić dentystyczną. Często jednak może okazać się to zbyt małym wysiłkiem w drodze do zdrowego i pięknego uśmiechu. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się urządzeniom, które w dużym stopniu pomagają zadbać o uzębienie – mowa o irygatorach.

czytaj całość »
Rola pomiaru temperatury ciała w rozpoznaniu infekcji 0
Rola pomiaru temperatury ciała w rozpoznaniu infekcji

Niemalże od zawsze słyszy się głosy, że polska służba zdrowia jest niewydolna. Tyczy się to zarówno oczekiwania na specjalistyczne badania czy zabiegi, jak i na zwykłe wizyty u lekarza rodzinnego. Jednakże na czas oczekiwania na wizytę czasem wpływ ma także sam pacjent. Pomimo iż nie zaleca się samodiagnozowania, to uważna obserwacja i podzielenie się z lekarzem szczegółowym opisem objawów pomoże mu trafnie rozpoznać chorobę bądź ją wykluczyć. W dzisiejszym wpisie pokażemy, jak za pomocą termometru można dowiedzieć się co nieco o stanie naszego organizmu oraz jak korzystnie wpływa to na przebieg diagnozowania pacjenta.

czytaj całość »
Pulsoksymetr – zasada działania i zastosowanie 0
Pulsoksymetr – zasada działania i zastosowanie

Na przestrzeni lat łatwo dostrzec intensywny rozwój medycyny, a co za tym idzie – korzystny wpływ na próbę przedłużenia ludzkiego życia. Jednakże postęp cywilizacji niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Doskonałym przykładem jest nadal niewygaszona pandemia COVID-19 czy inne sezonowe, z pozoru niegroźne fale zachorowań na grypę. Wyzwaniem jest również ciągła walka z chorobami cywilizacyjnymi związanymi z obniżoną aktywnością fizyczną oraz siedzącym trybem życia. Niestety w takich okolicznościach każdy z nas musi być wyczulony na wszelkie ostrzegawcze sygnały, wysyłane przez nasz organizm. Z tego powodu w domowych apteczkach, obok opatrunków, coraz częściej znajduje się specjalistyczny sprzęt. W dzisiejszym wpisie dowiemy się co nieco o pulsoksymetrze – do czego służy, jak jest zbudowany i dlaczego może okazać się niezwykle przydatny.

czytaj całość »
Poprawne mierzenie temperatury ciała 0
Poprawne mierzenie temperatury ciała

Zapewne każdy wie, czym jest termometr i do czego służy. Istnieją kuchenne czy przemysłowe, jednak dziś na celownik weźmiemy te przeznaczone do celów medycznych. Jednakże sam fakt, że zaopatrzymy się w takowy termometr, jeszcze nie oznacza, że będziemy wiedzieli, jak właściwie z niego korzystać. Dlatego w dzisiejszym wpisie opiszemy poprawną obsługę tych urządzeń. Wyjaśnimy również, czym jest zjawisko podwyższenia temperatury podczas choroby oraz przybliżymy rolę termometrów w diagnozowaniu infekcji.

czytaj całość »
Inhalator – niezbędny w sezonie jesienno-zimowym 0
Inhalator – niezbędny w sezonie jesienno-zimowym

Niemalże każdy z nas potwierdziłby, że chociaż raz próbował domowych sposobów na przeziębienie czy grypę. Wiadomo bowiem, o ile infekcja ma podłoże wirusowe, że nie istnieją lekarstwa specjalnie stworzone do jej zwalczania. Dlatego też jedyne, co nam pozostaje, to tzw. leczenie objawowe, czyli łagodzenie skutków obecności wirusa w naszym organizmie. Jednakże dziś, oprócz stosowania samodzielnie przygotowanych syropów czy maści, a także picia herbatek ziołowych, warto sięgnąć również po bardziej nowoczesne rozwiązania. Mowa o inhalacjach, które w dużym stopniu pomagają w łagodzeniu objawów grypy oraz przeziębienia i nie tylko.

czytaj całość »
Pierwsza pomoc w karetce — wyposażenie, sprzęt oraz ubiór ratownika medycznego 0
Pierwsza pomoc w karetce — wyposażenie, sprzęt oraz ubiór ratownika medycznego

Karetka pogotowia to środek transportu przeznaczony do przewożenia osób chorych (potrzebujących transportu z jednej placówki medycznej do drugiej) bądź rannych zabranych z miejsca wypadku. Często mijamy ją na drodze, ponadto jest to pojazd uprzywilejowany w ruchu drogowym. Gdy karetka ma włączone sygnały świetlne oraz dźwiękowe, mamy obowiązek ją przepuścić. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, jak powinna być ona zaopatrzona, a także w co ubrany jest ratownik medyczny.

czytaj całość »
Dlaczego w przypadku odzieży specjalistycznej tak istotna jest jakość? 0
Dlaczego w przypadku odzieży specjalistycznej tak istotna jest jakość?

Jednym z najistotniejszych czynników, na które zwracamy uwagę podczas zakupów odzieży, jest jej jakość. Nikt nie lubi w końcu wydawać pieniędzy na spodnie czy bluzę wykonane z materiałów, które ulegną uszkodzeniu zaledwie po kilku miesiącach użytkowania. Odzież specjalistyczna nie jest pod tym względem wyjątkiem. Co więcej, poszukując tego typu ubrań, tym bardziej powinniśmy uwzględniać na jakość wykonania. Dlaczego w tym przypadku wytrzymałość jest tak istotna? Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną? Na które materiały warto postawić? Odpowiedzi na powyższe pytania udzielimy w dalszej części niniejszego artykułu. Zapraszamy do czytania!

czytaj całość »
Nauka kosmetologii – co warto wiedzieć? 0
Nauka kosmetologii – co warto wiedzieć?

Usługi kosmetyczne cieszą się nieustającą popularnością – popyt na piękno jest w końcu ponadczasowy, a zdrowa cera czy starannie wykonany makijaż bezpośrednio wpływają na naszą prezencję. Z tego też powodu kariera w branży beauty jest dla wielu młodych osób atrakcyjną ścieżką rozwoju. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, jak wymagający potrafi być zawód kosmetyczki. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawową wiedzę na temat tego fachu – co warto wiedzieć, nim rozpoczniemy swoją przygodę w branży?

czytaj całość »
Ostre cięcie, czyli jak zacząć naukę fryzjerstwa w dobrym stylu 0
Ostre cięcie, czyli jak zacząć naukę fryzjerstwa w dobrym stylu

Wiele nastolatków zapewne marzy o karierze zgodnej z ich zainteresowaniami. I tak najbardziej popularne kierunki szkół branżowych wśród dziewcząt to zazwyczaj te związane kreowaniem wizerunku. Wśród tej grupy w szczególności wyróżnić można fryzjerstwo, które pozwala m.in. na naukę tworzenia efektownych fryzur. Zanim jednak ktoś stanie się cenionych ekspertem od włosów, najpierw musi odbyć zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Jak jednak prawidłowo się do nich przygotować, aby pomóc sobie w przyswajaniu nowych umiejętności oraz wiedzy?

czytaj całość »
Studia w fartuchu, czyli o zajęciach laboratoryjnych 0
Studia w fartuchu, czyli o zajęciach laboratoryjnych

Po skończeniu szkoły średniej dla wielu młodych osób przychodzi pora na studia. Wśród popularnych kierunków, wybieranych przez Polaków, wyróżnić można zarówno te o profilu humanistycznym, jak i ścisłym. Idąc na studia z tej drugiej grupy, powinno się być świadomym różnorodności zajęć, z jakimi można mieć do czynienia. Niektóre przedmioty prowadzone są w formie praktycznych laboratoriów. Każdy przyszły student powinien zapoznać się więc ze wszelkimi istotnymi informacjami dotyczącymi przebiegu planowanej nauki. Decydując się na studia o profilu związanym nie tylko z medycyną, lecz także chemią, fizyką, biologią czy technologią żywienia i wieloma innymi dziedzinami, należy przygotować także odpowiedni ubiór. Dlaczego jest to takie ważne oraz jakiego rodzaju odzież zazwyczaj nosi się podczas laboratoriów?

czytaj całość »
Specjalistyczna odzież dla ucznia szkoły cukierniczej 0
Specjalistyczna odzież dla ucznia szkoły cukierniczej

Wybranie ścieżki zawodowej w młodym wieku to trudna decyzja. Jednakże gdy wiemy już, co najbardziej nas interesuje, wybór staje się o wiele prostszy. Nie inaczej jest wtedy, kiedy decydujemy się na cukiernictwo. Wbrew pozorom jest to dość wymagająca branża, która posiada jednak wiele zalet. Jako cukiernik można m.in. realizować się w wykonywaniu efektownie dekorowanych tortów czy innych, słodkich wyrobów. To nie tylko praca w lokalnej ciastkarni, lecz także branie udziału w prestiżowych konkursach. Poza tym można spełniać się zawodowo również jako cukiernik w ekskluzywnych hotelach czy restauracjach. Jednakże każdy uczeń, aby osiągnąć mistrzostwo, musi zadbać nie tylko o umiejętności, ale także o odpowiedni ubiór.

czytaj całość »
Wykorzystanie fartuchów prosektoryjnych 0
Wykorzystanie fartuchów prosektoryjnych

Wielu osobom miejsce takie jak prosektorium może kojarzyć się negatywnie. Jednakże należy zdawać sobie sprawę, że przebywanie w nim to codzienność przedstawicieli wielu różnych zawodów. Wśród osób najczęściej korzystających z tego rodzaju pomieszczeń są nie tylko lekarze czy biolodzy, lecz także prokuratorzy bądź policjanci. Szczególną grupą odwiedzającą tego rodzaju miejsce są również studenci kierunków medycznych – lekarskiego, stomatologicznego czy weterynaryjnego. Należy zauważyć, że stosowana w tym miejscu odzież różni się od np. standardowej, noszonej w szpitalach. Mowa o tzw. fartuchach prosektoryjnych.

czytaj całość »
Odzież dla uczniów a profil szkoły 0
Odzież dla uczniów a profil szkoły

Gdy wakacje powoli dobiegają końca, przychodzi czas na przygotowania do nadchodzącego roku szkolnego. Oprócz wyprawki w postaci podręczników, zeszytów i przyborów potrzebnych każdemu uczniowi w codziennej edukacji warto zwrócić uwagę na rodzaje specjalistycznej odzieży, noszonej w czasie konkretnych zajęć. Mowa o ćwiczeniach, praktykach bądź laboratoriach. Przekonajmy się, że szkoła ma różne oblicza, a dobrych nawyków zawodowych, także tych dotyczących ubioru, warto uczyć się jak najwcześniej.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium