Konieczność wyboru ścieżki zawodowej w młodym wieku często przysparza sporo stresu. Jednak niezależnie od tego, jaką podaży się drogą, każdy uczeń powinien maksymalnie przygotować się do pełnionych w przyszłości obowiązków. Zarówno przyszli lekarze czy pozostały personel medyczny, pracownicy mundurowi jak i inni, którzy nosić będą specyficzny strój w pracy, powinni się z nim jak najwcześniej oswajać. Nie inaczej jest z pracownikami gastronomii. Z tego względu każdy uczeń szkoły gastronomicznej powinien posiadać odzież, która w wykonywanym zawodzie świadczy przede wszystkim o zachowaniu zasad czystości. Czy jednak strój zawodowy w szkołach gastronomicznych jest tak potrzebny podczas zajęć?
Czy specjalistyczny strój jest potrzebny?
Dlaczego specjalistyczny ubiór zawodowy w branży restauracyjnej ma takie znaczenie? Szefa kuchni zawsze można było rozpoznać z daleka – nosił on specyficzną czapkę oraz fartuch. Dziś kucharze powinni kojarzyć się tak samo z profesjonalizmem, jak z czystością i elegancją. Pomimo że w kuchni często może panować chaos, a podczas gotowania łatwo o zabrudzenia, to jednak każdy pracownik gastronomii powinien zachować czysty ubiór. Świadczy to bowiem o jego profesjonalizmie i szacunku do klienta. Dobrze dobrany, odpowiedni strój ważny jest nie tylko z punktu widzenia higieny.
Standardy w polskich szkołach
Uczeń, który przez cały okres nauki nosił profesjonalną odzież, wie, jak wykorzystać jej zalety oraz pracować tak, aby zachować czystość i wyglądać schludnie. Kwestia mundurków dla osób uczących się w szkołach gastronomicznych istotna jest również z innego powodu. Nie dotyczy on już bezpośrednio samego ucznia, lecz wpływa na poziom kształcenia w konkretnej placówce. Każdej szkole zależy bowiem na godnym reprezentowaniu jej przez swoich absolwentów, a wzorowi uczniowie powinni się prezentować nienagannie, najlepiej w tych samych ubraniach opatrzonych logo placówki. Podnosi to jej prestiż, a zarazem zachęca kolejnych przyszłych mistrzów branży restauracyjnej do zainteresowania się ofertą edukacyjną.
Szkoły zazwyczaj organizują odpowiednie mundurki dla większych grup zajęciowych, a także dla nowych uczniów. Oczywiście w zależności od możliwości placówki są one opłacane z jej funduszy, bądź uczniowie muszą składać się zbiorczo na zamówioną odzież. Wyjątkami są sytuacje, kiedy młodzież jest zmuszona pozyskać mundurek we własnym zakresie. Natomiast w jakich okolicznościach uczniowie powinni nosić wspomnianą odzież? Przede wszystkim na zajęciach odbywających się bezpośrednio w przestrzeni kuchennej, a także podczas praktyk zawodowych oraz konkursów gastronomicznych, w których konkuruje między sobą często wiele szkół z regionu, a nawet z całej Polski.
Rodzaje odzieży stosowanej w gastronomii
Garderobę adeptów sztuki kulinarnej można podzielić na tę noszoną przez pracowników kuchni oraz obsługę kelnerską. Zazwyczaj ich ubiór znacznie się różni, tak samo jak zakres ich obowiązków. Oczywiste jest, że bardziej osłonięci i chronieni przed zabrudzeniem powinni być kucharze. Dlatego też uczniowie chcący w przyszłości pełnić taką rolę, powinni nosić profesjonalne zestawy. Można wyróżnić 2, 3, a nawet 4-częściowe komplety kucharskie, w których skład wchodzi zazwyczaj kitel, spodnie, zapaska dla dodatkowej ochrony oraz czapka. Oprócz tego, zależnie od charakteru konkretnego stanowiska, mogą oni zakładać długie fartuchy.
Dla przyszłych kelnerów natomiast powinny być zarezerwowane eleganckie koszule i spodnie, a także ochronne zapaski zawiązywane na biodrach o różnych długościach. Niezależnie jednak od pełnionej funkcji w grupach zajęciowych czy na konkursach każdy uczeń powinien pamiętać o nakryciu głowy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zapobiega to wylądowaniu włosów w przygotowywanych daniach. Jak wiadomo, taka „niespodzianka” w potrawie potrafi zepsuć opinię nawet najlepszej kuchni, dlatego noszenie nakryć głowy przez przyszłych pracowników gastronomii jak tak istotne. Dlatego też, oprócz wysokich czepków, można również postawić na nieco wygodniejsze bandany czy furażerki.
O istocie stosowania profesjonalnego ubioru gastronomicznego można się przekonać na co dzień. Wybierając się do restauracji np. z otwartą kuchnią i widząc kucharzy oraz kelnerów w czystych, estetycznych uniformach ma się poczucie zaufania wobec pracowników lokalu. Klient czuje się wtedy bezpiecznie, a to zachęca go do ponownego odwiedzenia takiego miejsca. Dlatego też każdy uczeń powinien wpoić sobie zasady dress code’u w przestrzeni gastronomicznej, a także wiedzieć, jak wykorzystywać cechy ubioru do jeszcze lepszego prezentowania się przed klientami, a także resztą załogi.