Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Zawody wykorzystujące odzież specjalistyczną

0
Zawody wykorzystujące odzież specjalistyczną

Odzież od tysięcy lat jest jednym ze sposobów na wyróżnienie się. Inaczej ubierali się plebs i najbiedniejsi, inaczej arystokracja i najbogatsze warstwy społeczeństwa. W inny sposób dobierali swoje stroje także handlarze czy rzemieślnicy. Już od setek lat normą są mundury, które przysługują głównie przedstawicielom zawodów wiążących się ze służbą władzy. Oczywiście różne były losy specjalistycznej odzieży. Choć m.in. lekarze ubierali się w specyficzny sposób już w starożytnej Grecji, tak już jednolite mundury w armii wprowadzono dopiero w XVI wieku. Dziś mundury i uniformy kojarzą się głównie z armią, policją, strażą pożarną czy służbą zdrowia. Okazuje się jednak, że zawodów korzystających ze specjalnych rodzajów ubioru jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Lekarz i pielęgniarka

To jedne z pierwszych zawodów, które przychodzą nam do głowy gdy pomyślimy o uniformach. Tradycja ta wywodzi się, ze starożytnej Grecji, gdzie lekarze i medycy cieszyli się ogromnym szacunkiem i poważaniem społeczeństwa. Noszenie nieco inaczej skrojonych szat było nie tylko oznaką prestiżu medyków, ale i prawnie nakazanym obowiązkiem. Wywodząca się z ojczyzny herosów tradycja przetrwała do dziś, choć obecnie podyktowana jest także względami praktycznymi.

Weterynarz

Często zapomina się o fakcie, że weterynarz to także lekarz. Dlatego też podobnie jak pracowników służby zdrowia, weterynarzy również obowiązuje specjalny strój. Czworonożni pacjenci mogą przecież, tak samo jak ludzie, przenosić groźne dla zdrowia i życia zarazki oraz choroby. Oprócz tego każdy weterynarz narażony jest na kontakt ze środkami leczniczymi. Ubiór weterynarza nie będzie się więc różnił od stroju innych lekarzy. Dobrym rozwiązaniem będzie żakiet bądź fartuch medyczny. Powinien on przede wszystkim zapewniać odpowiednią ochronę. Weterynarz potrzebuje też swobody ruchów, gdyż zwierzęta często próbują wyrywać się i uciekać spod igły.

Kosmetyczka i lekarz medycyny estetycznej

Kolejnym dość nieoczywistym, ale równie wymagającym specjalistycznej odzieży zawodem, jest kosmetyczka. Medycyna estetyczna to wciąż medycyna, kosmetyczki i kosmetycy także dbają o ludzkie zdrowie, nawet jeśli zwalczane przez nich choroby nie zagrażają życiu. Specjalistki tego rodzaju medycyny to nie panie malujące swoim klientkom paznokcie. Lekarze medycyny estetycznej oferują szeroki zakres zabiegów, często wykorzystujących specyficzną gamę środków i lekarstw. Specjalistyczne uniformy zapewniają w tym przypadku nie tylko ochronę, ale mają także wpływ na odbiór kosmetyczki czy lekarza medycyny estetycznej, przez klientów.

Fryzjer

Również u fryzjerów i fryzjerek spotyka się uniformy, fartuchy oraz żakiety. Ubiór ten dotyczył zazwyczaj bardziej eleganckich zakładów fryzjerskich i dzisiaj kojarzy się raczej z kadrami z czarno-białych filmów, w których elegancko ubrany barber, koniecznie z podkręconym wąsem, zajmuje się włosami i brodą klienta. Tradycja nie zginęła jednak zupełnie i do dzisiaj można spotkać się z fryzjerkami czy fryzjerami ubranymi w fartuch. Strój ten pozwala przede wszystkim ochronić swoją odzież przed ogromem odciętych klientom włosów oraz przed zafarbowaniem własnego ubrania.

Kucharz

Czas na jedną z bardziej nieoczywistych pozycji w artykule. Kucharze raczej nie kojarzą nam się z mundurami, choć w wyobrażeniach większości z nas pojawiają się w poplamionych sosem pomidorowym białych fartuchach. Kuchnia jest w końcu miejscem, w którym łatwo nabawić się wszelkiego rodzaju plam i przebarwień. Właśnie dlatego odzież kuchenna pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Fartuchy, tak chętnie noszone przez wszystkie gosposie, są elementem ubioru pomocników kuchennych. Sami kucharze natomiast noszą raczej specjalne bluzy i spodnie kucharskie, często w połączeniu z wysoką czapką.

Zawodów korzystających ze specjalistycznej odzieży jest całe mnóstwo, w niniejszym tekście wymieniono ledwie kilka z nich. Nie tylko lekarze korzystają z ochronnych funkcji zapewnianych przez uniformy czy fartuchy, tak samo nie tylko specjalistom od medycyny zależy na odzieży specjalistycznej, która będzie zarówno praktyczna jak i stylowa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium