Do lat 20. XX wieku w kobiecej garderobie rzadko można było znaleźć spodnie. Kiedyś bowiem ten element odzieży był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Obecnie jednak spódniczki często występują w kobiecych garderobach i mogą mieć różne kroje: być w wersji mini, midi bądź maxi. Mimo że spodnie nie ujmują kobiecości, to panie coraz częściej wracają do dawnych zwyczajów i wybierają spódniczki jako element stroju do pracy. Ich oferta na rynku jest na tyle szeroka, że każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiedni fason.
Kobiecość kontra wygoda
Spódniczka w kulturze jest symbolem kobiecości, dlatego tak chętnie decydują się na nią panie, które chcą podkreślić swoje atuty. Kobiety powinny czuć się w ubraniach przede wszystkim komfortowo i atrakcyjnie. Wydawać by się mogło, że w niektórych zawodach noszenie spodni jest wygodniejsze, a także bezpieczniejsze, ale nie jest to regułą. Wbrew opinii wielu osób spódniczki potrafią być tak samo praktyczne i podkreślające profesjonalizm jak spodnie. Niektóre firmy mają jasno określony dress code, czyli wytyczne odnośnie ubioru. Natomiast jeżeli w danym miejscu pracy ta zasada nie obowiązuje, mimo wszystko dobrze dopasowana garderoba jest zawsze mile widziana.
Kobiety pracujące jako lekarki, pielęgniarki, kelnerki czy kosmetyczki obecnie nie muszą rezygnować ze spódniczek ze względu na ryzyko zawodowe. Producenci starają się, aby ich odzież zapewniała wysoki stopień ochrony oraz jednocześnie była modna, wygodna i praktyczna. Spódnice robocze są idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chcą czuć się komfortowo oraz atrakcyjnie. Pracując np. w szpitalu, nie trzeba ograniczać się do jednolitych spódnic. Mogą one jak najbardziej być wielokolorowe i posiadać różne wesołe nadruki, natomiast istotne jest, żeby były estetyczne, dobrze dopasowane, a także komfortowe w użytkowaniu.
Spódnica i spodnie w gastronomii
Obsługa kelnerska jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na naszą ocenę restauracji. Zwracamy uwagę nie tylko na zachowanie kelnerów, ale również na ich uniform. Jeżeli obsługa ma elegancką i dobrze dobraną odzież roboczą, to do miejsca, w którym się znajdujemy, podchodzimy z większym zaufaniem. Pracodawcy wypada więc zadbać o odpowiedni ubiór swoich pracowników. Jakie zatem powinno być ubranie pracownicze dla kelnerki? Najważniejsze jest oczywiście, aby było ono zgodne z przepisami BHP, ponieważ obsługa ma styczność z żywnością. Strój kelnerki dobrze, aby był elegancki, wygodny oraz skrojony w taki sposób, by nie ograniczał ruchów pracownika. W ekskluzywnej restauracji najlepszą opcją jest biała koszula oraz jednolite spodnie bądź spódnica. Zazwyczaj dress code nie ogranicza damskiej garderoby i spódniczki w pracy kelnerki są jak najbardziej akceptowane. W przypadku restauracji o mniej oficjalnym charakterze uniform można zmodyfikować.
W czym wolą chodzić medycy?
Praca w służbie zdrowia nie musi wiązać się z noszeniem bezkształtnej, jednakowej dla każdego odzieży. Na brak możliwości nie mogą narzekać kobiety, dla których producenci stale poszerzają swój asortyment. Panie poza uniwersalnymi bluzami, polówkami i spodniami mają do wyboru sukienki, żakiety, tuniki, sukienki czy spódniczki. Wszystkie te rzeczy są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić jak największy komfort użytkowania podczas wielogodzinnych dyżurów. Kobiety coraz częściej wybierają spódnice zamiast spodni, aby wyróżnić swój uniform na tle mężczyzn i podkreślić swoją kobiecość. Wbrew pozorom spódniczki nie są wcale mniej wygodne od spodni.
Garderoba lekarek i pielęgniarek nie różni się od siebie niczym szczególnym. Zdarzają się przypadki, że pielęgniarki nie mogą nosić białych fartuchów, ponieważ są one zarezerwowane dla lekarzy. Zależy to jednak od panujących w danej placówce zasad. Obecnie na rynku spódnice medyczne są produkowane w tak wielu kolorach, że z łatwością możemy dopasować je do innych elementów garderoby. Spódnice są idealnym rozwiązaniem szczególnie w upalne dni. Producenci odzieży medycznej starają się, aby były one sprawdzonym produktem pod kątem materiału i komfortu noszenia.
W sytuacjach gdy nie ma jasno określonego dress codu, warto dopasować swoją odzież do wykonywanych w pracy obowiązków. Zamiast basicowych spódniczek można zdecydować się na te, które spełniają wymogi BHP. Najważniejsze jest to, aby spódniczka była wykonana z dobrej jakości materiału, odpornego na gniecenie i łatwego w czyszczeniu. Kluczowe jest również dobranie dla siebie odpowiedniego fasonu.