Restauracje od zawsze kojarzą się z elegancją i szykiem. Luksusowe, oferujące wyszukane potrawy lokale, wymagają od swoich gości odpowiednio wyrafinowanego ubioru, jednakże te same wymagania dotyczą pracowników. W zakładach gastronomicznych wyższej klasy elegancko ubrani muszą być kelnerzy i bariści, a dress code obowiązuje nawet kucharzy i pomoc kuchenną. W dzisiejszym tekście weźmiemy więc na warsztat pracowników restauracji i wszelkich lokali gastronomicznych – co powinni ubierać, aby odpowiednio prezentować się w pracy?
Po pierwsze – higiena
To najważniejsza zasada, której przestrzegać muszą wszyscy pracownicy branży gastronomicznej, nie tylko ci mający kontakt z klientami. Długie, rozpuszczone włosy z łatwością mogą przedostać się do dań przeznaczonych dla klientów. Osoby pracujące przy przygotowywaniu jedzenia w kuchni nie mogą też posiadać długich paznokci, w końcu złamany tips pływający w zupie klienta byłby prawdziwą katastrofą wizerunkową dla lokalu. Podobne zasady obowiązują zarówno kucharzy jak i kelnerów, choć pracujący w kuchni zazwyczaj nie prezentują się klientom lokalu. Najważniejszy jest w tym przypadku szef kuchni, którego strój powinien jasno podkreślać pełnioną funkcję. Pracownicy zajmujący się podawaniem dań do stołów, powinni natomiast zadbać zarówno o stronę praktyczną swojej prezencji, jak i o jej estetykę. Niedopuszczalne są wszelkie oznaki zaniedbania.
Po drugie – elegancja
Profesja kucharska to zajęcie prestiżowe, zwłaszcza gdy posiłki szykuje się w restauracjach odznaczonych gwiazdkami Michelin. Dlatego też szef kuchni powinien wyróżniać się na tle pozostałych pracowników – pomogą w tym bluzy kucharskie i wysokie, charakterystyczne czapki. Standardem są też fartuchy kuchenne, noszone także przez pomocników kucharzy. Kelnerów i kelnerki obowiązuje nieco inny ubiór. W tym przypadku stawia się na jak największą elegancję. Najważniejszym elementem ubioru każdego kelnera jest koszula, najczęściej w czarnej lub białej wersji kolorystycznej, często z kamizelką oraz krawatem bądź muszką. W nieco mniej wyrafinowanych lokalach dopuszcza się także koszulki polo czy nawet klasyczne t-shirty. Do tego dochodzą eleganckie spodnie oraz pełne buty. Kolejnym ważnym elementem wystroju osób podających dania do stołów, jest klasyczna zapaska. W dłuższej lub krótszej wersji zapaska pomaga ochronić ubranie przed plamami, a także wyróżnia kelnerów od gości. Zapaski zazwyczaj mają kieszeń, w której chowa się nieodłączne kelnerskie atrybuty – ołówek i notes. Kluczowa jest jednolitość stroju – klienci muszą bezproblemowo rozpoznawać osoby serwujące jedzenie.
Po trzecie – aspekt praktyczny
Czas jest w restauracjach na wagę złota. Klienci raczej nie lubią czekać zbyt długo na zamówione dania, nawet jeśli podany zostanie aperitif. Odpowiednio szybkie i sprawne dostarczanie jedzenia nie jest jednak łatwym zadaniem dla pracowników, którym nierzadko zdarza się spędzać zmiany w ciągłym ruchu. Właśnie dlatego ubiór kelnerów musi być nie tylko elegancki, ale i praktyczny. Bawełniane koszule zapewnią odpowiednią swobodę ruchów i pozwolą ciału oddychać, tymczasem zapaski ochronią spodnie przed zabrudzeniem. Co prawda odzież osób pracujących przy garnkach jest znacznie bardziej narażona na poplamienie i uszkodzenie, niż ta noszona przez kelnerów, jednak wypadki się zdarzają. Na praktyczny ubiór zdecydować powinni się również bariści. W tym przypadku do obowiązkowej koszuli dochodzi fartuch bądź dłuższa, długa nawet na dziewięćdziesiąt centymetrów, zapaska.
Przede wszystkim – wyrafinowana swoboda
Pracujący w luksusowych restauracjach kucharze, pomoc kuchenna, kelnerzy oraz bariści muszą wykazywać się nie tylko umiejętnościami, ale też odpowiednią prezencją. Oczywiście najważniejsi pod tym względem są ci, którzy mają bezpośrednią styczność z klientami, jednak w dobrych lokalach właściwie prezentować się musi nawet pomoc kuchenna. Podstawą jest elegancja połączona z praktyczną i wygodną odzieżą specjalistyczną.