Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Historia i specyfika stroju chirurgicznego

0
Historia i specyfika stroju chirurgicznego

Trudno wyobrazić sobie współczesną medycynę bez operacji i zabiegów chirurgicznych. Wizerunek ubranych w zielone bądź niebieskie stroje, pochylających się nad stołem operacyjnym lekarzy, najlepiej w towarzystwie podających instrumenty i narzędzia asystentów, na stałe zapisał się w naszej świadomości. Jaką drogę musiała przejść chirurgia, by znaleźć się w obecnym stadium rozwoju? Skąd wziął się charakterystyczny kolor fartuchów operujących lekarzy? Dowiecie się tego z niniejszego wpisu!

Początki chirurgii

Zanim przejdziemy do odzieży specjalistycznej, powiedzmy sobie nieco o samej chirurgii. To dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób w sposób operacyjny. Sam termin wywodzi się z greki i jest połączeniem słów cheir oraz ergon, czyli odpowiednio ręka i czyn. W języku Pitagorasa określenie to oznacza więc rękodzieło, co dość trafnie oddaje istotę chirurgicznego fachu. W końcu to ci specjaliści zajmują się wszelkiego rodzaju operacjami, które zwyczajnie muszą być przeprowadzane ręcznie. Choć nazwa tej dziedziny medycyny wywodzi się z języka Greków, to pierwsze prymitywne zabiegi chirurgiczne wykonywane były jeszcze zanim na Peloponezie narodziła się grecka cywilizacja. Pierwszą czaszkę po trepanacji znaleziono na terenie obecnej Ukrainy, a znalezisko to datuje się na 7000 lat p.n.e. Również rozwijające się w południowej Ameryce kultury Inków czy Majów potrafiły dokonywać tego skomplikowanego zabiegu. Niebanalny wpływ na rozwój chirurgii mieli także lekarze egipscy oraz indyjscy. W leżącym nad Nilem państwie nauczono się leczyć m.in. złamania, zwichnięcia oraz skręcenia, natomiast w starożytnych Indiach szczególnie rozwinęła się sztuka chirurgii plastycznej. W dolinie Gangesu potrafiono wykonać nawet zabieg rekonstrukcji nosa!

Skąd wzięła się chirurgiczna zieleń?

W XIX wieku powoli zaczęto stawiać na antyseptykę, a wraz z nią coraz powszechniejsze stało się korzystanie ze specjalistycznej odzieży. Początkowo stosowane przez chirurgów kitle były czarne, ponieważ zdecydowana większość operacji wiązała się ze znacznym upustem krwi pacjentów. Szybko jednak zdecydowano się zamienić ponurą czerń na kojarzącą się ze sterylnością biel. Takie rozwiązanie okazało się z kolei niepraktyczne. Intensywna biel była problematyczna w połączeniu z wyrazistą czerwienią tkanek i krwi – przeniesienie wzroku z pacjenta na jasne fartuchy kolegów oślepiało pracujących chirurgów. Nietrudno domyślić się jak niebezpieczne mogło być oślepienie, choćby krótkotrwałe, dla operujących chirurgów i ich pacjentów. W końcu nawet najmniejsza pomyłka podczas operacji może skutkować trwałym uszkodzeniem nerwów bądź tkanek, czy nawet śmiercią leżącego pod skalpelem nieszczęśnika. Rozwiązaniem tego problemu okazały się być stroje chirurgiczne w kolorach przeciwstawnych do czerwieni, czyli w odcieniach niebieskiego oraz zieleni. Fartuchy i kitle w utrzymane w tej kolorystyce zaczęto powszechnie stosować w drugiej dekadzie XX wieku.

Specyfika chirurgicznego stroju

Odpowiedni ubiór jest niezwykle ważny dla wszystkich lekarzy, jednak to właśnie przy stołach operacyjnych wymaga się pełnej antyseptyki. Łatwo wyobrazić sobie dlaczego akurat chirurdzy muszą dostosowywać się do ściśle panujących na sali operacyjnej reguł. Podczas operacji pacjent jest szczególnie podatny na zakażenia. Czym, oprócz odpowiedniego koloru, powinien charakteryzować się strój chirurga? Przede wszystkim – fartuchy muszą być w pełni jałowe. Co więcej, powinny one być antystatyczne i wododporne, a do tego lekkie i wygodne. Na sali operacyjnej liczy się prędkość działania, dlatego ubierane przez chirurgów fartuchy powinny być łatwe do założenia. Odzież medyczna powinna być także wykonana z materiałów, które oddychają, aby zapewnić lekarzom jak największy komfort. Oprócz charakterystycznych fartuchów, chirurdzy ubierają jednorazowe czepki i maseczki. Te pierwsze służą zapewnieniu odpowiedniej sterylności – włos, który dostałby się do organizmu pacjenta, mógłby spowodować prawdziwą katastrofę. Wymagane są również jałowe jednorazowe rękawiczki, a na salach operacyjnych często widzi się także ochronne okulary.

Chirurgia przebyła długą drogę po to, by stać się jedną z najważniejszych dziedzin medycyny. Od starożytnych szamanów i kapłanów wykonujących prymitywne trepanacje czaszki, po współczesnych chirurgów w zielonych i niebieskich fartuchach – potrzebne były tysiąclecia, by doprowadzić sztukę operowania do perfekcji. A przecież dziedzina ta wciąż może się rozwinąć. Co przyniesie ze sobą przyszłość chirurgii? Kto wie. Jedno jest jednak niemal pewne – chirurgom nadal towarzyszyć będą ich charakterystyczne fartuchy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium