Raczej większość osób nie lubi spędzać czasu u dentysty. O ile wizyta wiąże się wyłącznie z kontrolą uzębienia, zazwyczaj nie wspomina się jej negatywnie. Jednakże każda ingerencja dentysty jest zazwyczaj niezbyt miłym doświadczeniem. Z tego względu każdy, kto chciałby uniknąć nieprzyjemnego leczenia, powinien szczególnie dbać o zdrowie jamy ustnej. Niestety większość z nas stawia wyłącznie na szczoteczkę, w najlepszym razie jeszcze nić dentystyczną. Często jednak może okazać się to zbyt małym wysiłkiem w drodze do zdrowego i pięknego uśmiechu. Dlatego też w dzisiejszym wpisie przyjrzymy się urządzeniom, które w dużym stopniu pomagają zadbać o uzębienie – mowa o irygatorach.
Spis treści
Skutki niedostatecznej higieny
Wśród ekspertów od zdrowia jamy ustnej coraz częściej można spotkać się z opinią, że warto stawiać na dodatkowe metody czyszczenia uzębienia. Wiele pokarmów i napojów bardzo łatwo przyczynia się do powstawania tzw. płytki nazębnej. Ona z kolei jest pierwszym stadium próchnicy, stanów zapalnych dziąseł i wielu innych schorzeń jamy ustnej. Płytka ta jest doskonałą pożywką dla bakterii, które namnażając się, produkują szkodliwe dla szkliwa kwasy. Co więcej, jeśli regularnie jej się nie usuwa, powoli zamienia się w tzw. kamień nazębny – pozbyć się go można wyłącznie w gabinecie dentystycznym. Aby więc zapobiegać skutkom niedokładnego czyszczenia uzębienia, warto właśnie skorzystać z irygatorów.
Same korzyści i zero wad
Na czym jednak polega fenomen tych urządzeń? Odpowiedź jest zaskakująco prosta! W irygatorach stosuje się wysokie ciśnienie wody, która jest w stanie usunąć nie tylko resztki jedzenia znajdujące się w przestrzeniach międzyzębowych. To właśnie za pomocą regularnych irygacji można zredukować płytkę nazębną i w ten sposób utrudniać powstawanie próchnicy.
Warto również wspomnieć o tym, że regularne irygowanie jamy ustnej znacząco poprawia ukrwienie obecnych tam tkanek. Natomiast poprawa krążenia w tym miejscu przyczynia się do wzmocnienia m.in. struktury dziąseł, które utrzymują zęby w ryzach. Dodatkowo polepsza się działanie śluzówki, która jako jedna z pierwszych ma kontakt np. z patogenami chorobotwórczymi. Dzięki temu reakcja organizmu na infekcje może być również o wiele efektywniejsza.
Proste narzędzie do czyszczenia zębów i nie tylko
W jaki sposób używa się irygatorów? Urządzenia te to w zasadzie pompy pobierające wodę, płyn do płukania jamy ustnej bądź inny roztwór, np. zawierający lekarstwo. Równocześnie ciecz, która ma za zadanie oczyścić zęby, podawana jest pod ciśnieniem. Siła przepływu pozwala na wypchnięcie wszelkich drobin, które utknęły w przestrzeniach międzyzębowych i nie tylko. Irygator, który może być wyposażony w różnego rodzaju końcówki, dociera również do wszelkich zagłębień obecnych w śluzówce. W ten sposób zapobiega się powstawaniu szkodliwych złogów, powodujących np. nieświeży oddech.
Wsparcie podczas leczenia wad zgryzu
Doskonałym przykładem, który pokazuje, jak pomocne może okazać się stosowanie irygatorów, jest noszenie aparatu ortodontycznego. Jak wiadomo, leczenie wad zgryzu jest procesem długotrwałym. Od założenia pierwszego aparatu do zakończenia leczenia mogą minąć 2-3 lata. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, lecz jest to zadanie trudne, ponieważ spożywany pokarm dostaje się w ciasne przestrzenie między uzębieniem a elementami aparatu. Zaniedbanie w tej kwestii będzie skutkować rozwinięciem się chorób przyzębia, trudnych do usunięcia osadów oraz oczywiście powstawaniu ubytków.
Ponieważ aparaty ortodontyczne zakłada się nie tylko ze względów zdrowotnych, lecz także estetycznych, to po zakończonym leczeniu wszystkim powinno zależeć na pięknym uśmiechu. Aby więc dbać o odpowiednią czystość zębów, najlepiej zdecydować się na zainwestowanie w irygator. Co więcej, istnieją zarówno urządzenia stacjonarne, jak i przenośne. Dzięki temu można dokładnie czyścić jamę ustną również poza domem – na wyjeździe, w pracy czy podczas imprezy u znajomych.
Jak widać, stosowanie irygatorów może odgrywać niezwykle ważną rolę w dbaniu o zdrowie zębów oraz całej jamy ustnej. Z tego względu coraz częściej stomatolodzy zalecają – oprócz tradycyjnego mycia szczoteczką oraz używania nici – korzystanie z irygatorów. Pozwoli to na uniknięcie problemów zdrowotnych oraz zaoszczędzenie sporej ilości środków, gdyż, jak wiadomo, leczenie zębów sporo kosztuje.