Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Wszechstronne zastosowanie okularów ochronnych

0
Wszechstronne zastosowanie okularów ochronnych

Każda osoba wykonująca jakąkolwiek pracę – niezależnie od tego, czy pozostaje ona w ramach obowiązków zawodowych, czy też domowych – powinna pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Czasem z pozoru niewinna czynność może przyczynić się do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Do najbardziej wrażliwych fragmentów ludzkiego ciała z pewnością należą oczy – jeśli zależy nam na ich ochronie, warto zastanowić się, kiedy najczęściej dochodzi do uszkodzenia narządu wzroku oraz jak można temu zapobiec.

Praca a urazy oczu

Odpowiednie przygotowanie się do pełnionych obowiązków powinno być czymś oczywistym. Jednakże niektóre osoby, w szczególności początkujące w danym zawodzie, mogą nie zdawać sobie sprawy z konkretnych zagrożeń związanych z czynnościami wykonywanymi w miejscu pracy. Warto więc zastanowić się, w jakich okolicznościach zachodzi potrzeba stosowania ochrony oczu w postaci gogli, czyli okularów o specyficznym kształcie.

Tego rodzaju osłony często najczęściej stosuje się we wszelkiego rodzaju laboratoriach medycznych, chemicznych bądź biotechnologicznych. Wynika to z konieczności osłaniania narządu wzroku podczas pracy z niebezpiecznymi substancjami. Mogą być to żrące związki chemiczne bądź aktywne patogeny, które, dostając się do oczu, mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia, a czasami nawet życia pracownika. Dlatego zalecane jest stosowanie gogli ochronnych przez analityków medycznych, chemików, biologów oraz wszystkich innych pracowników działających w laboratorium.

Warto zauważyć, że okulary chroniące narząd wzroku, powinny być również stosowane w celu uniknięcia dostania się do oczu ciał obcych. Tego typu sytuacje zdarzyć się mogą w trakcie prac związanych z pozyskiwaniem oraz obróbką drewna. Narażeni na mechaniczne urazy oczu są m.in. pilarze, pracownicy tartaku czy rzemieślnicy, wykonujący dekoracyjne elementy drewniane. Podczas obróbki drewna, np. w trakcie cięcia bądź jego szlifowania, łatwo o dostanie się pyłu czy drzazg w okolice oczu. Użycie odpowiedniego zabezpieczenia w postaci ochronnych okularów pozwala uniknąć tego typu, zagrażających zdrowiu i życiu, sytuacji.

Gogle ochronne powinny być również stosowane przez budowlańców i pracowników remontowych. Jest to związane z ryzykiem dostania się do narządu wzroku drobin pochodzących z materiałów budowlanych. Co więcej, pracownicy nakładający różnego rodzaju zaprawy, farby czy innego rodzaju preparaty, narażeni są na to, że wspomniane substancje dostaną się bezpośrednio do oka, np. podczas malowania sufitu. Okulary ochronne wydają się więc niezbędne w tego typu branży.

Warto zauważyć, że taką osłonę również warto mieć przy na sobie w trakcie wykonywania szeregu prac w domu czy ogrodzie. Ochroni ona nasze oczy przed pyłem w trakcie wiercenia otworu w ścianie, ciałami obcymi znajdującymi się w trawie podczas jej koszenia bądź przed upadającymi gałęziami przy przycinaniu drzewek. Zasady BHP obowiązują nie tylko w miejscu zatrudnienia, lecz wszędzie, gdzie wykonuje się jakąkolwiek pracę czy aktywność. Bezpieczeństwo jest bowiem niezwykle istotną kwestią.

Zalety gogli ochronnych

Co najważniejsze, nikt nie powinien się obawiać, że okulary ochronne mogłyby w jakikolwiek sposób przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków służbowych czy innych prac. Przede wszystkim dlatego, że gogle stworzone są z przezroczystego tworzywa – nie zmniejszają więc zakresu pola widzenia. Dodatkowo tworzywo to jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, także wywołane przez rozgrzane drobiny, np. pojawiające się podczas obróbki drewna czy metalu. Kolejną zaletą okularów ochronnych jest ich odpowiednie ustawienie względem powierzchni twarzy. Dzięki temu jest się w stanie używać gogli równocześnie z tradycyjnymi okularami korekcyjnymi. Co ważne, oprócz oczu i ich okolic, okulary te osłaniają delikatną część skroni, co znacznie podnosi ich funkcje ochronne.

Każda osoba, podejmująca się jakiejkolwiek pracy, powinna zawsze najpierw pomyśleć o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Jeśli nie zadba się o te aspekty, bardzo szybko można odczuć konsekwencje na własnej skórze. Z powodu niezwykłej delikatności gałek ocznych tym bardziej powinno się zwracać uwagę na ich ochronę. Korzystanie z gogli osłaniających oczy powinny być więc naturalnym odruchem każdego z nas.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium