Studia medyczne to ciężki kawałek chleba. Niezależnie od tego czy kształcimy się na lekarza, fizjoterapeutę, położną czy pielęgniarkę, zakres wiedzy, którą trzeba sobie przyswoić, jest ogromny. Egzaminy są niezwykle trudne, zaś sam proces kształcenia trwa znacznie dłużej niż w przypadku większości innych kierunków. Początkowy okres studiów mija głównie na nauce i zaliczaniu kolejnych kolokwiów. Na szczęście już po pierwszym roku przychodzi upragniona przez studentów odskocznia w postaci praktyk. Wraz z nimi pojawia się też konieczność zakupienia odzieży medycznej.
Rzeczywistość szpitalnych praktyk
Obowiązujące na studiach medycznych praktyki, choć mogą wydawać się urozmaiceniem procesu kształcenia, potrafią być równie męczące co zaliczenia kolejnych przedmiotów. Przyszli lekarze często zaczynają swoją przygodę z „prawdziwą” medycyną od wykonywania czynności typowo pomocniczych i pielęgniarskich. Tak więc do obowiązków świeżo upieczonych praktykantów należy m.in.: poranna toaleta pacjentów, rozpakowywanie dostaw lekarstw, zajmowanie się dokumentacją oraz karmienie i podawanie leków schorowanym osobom. Odbywający praktyki studenci muszą też, oczywiście, przestrzegać szpitalnych norm i zwyczajów, w tym tych dotyczących odpowiedniego ubioru. Jak więc przygotować się na praktyki w szpitalu?
Odzież specjalistyczna, czyli konieczność wśród szpitalnych sal
Posiadanie odpowiedniego stroju na praktyki jest szczegółowo opisane przez regulaminy poszczególnych uczelni. Konieczność sprawienia sobie bawełnianych bluz medycznych czy białych żakietów, tyczy się studentów medycyny, pielęgniarstwa oraz pokrewnych medycznych kierunków. Oczywiście wymogi niektórych specjalizacji są znacznie mniej radykalne, można jednak śmiało założyć, że w większości przypadków, fartuch medyczny to absolutne minimum. Popularne wśród studentów medycyny jest wspólne zamawianie kompletów odzieży medycznej, często w jednakowych kolorach. Z czego powinien składać się standardowy strój osoby odbywającej praktyki w szpitalu? Podstawa to wygodna bluza medyczna i dopasowane do niej spodnie. Współcześnie produkowana odzież medyczna cechuje się wytrzymałością, niezwykłą wygodą oraz walorami estetycznymi. Odzież noszona przez pracowników służby zdrowia musi być też łatwa do wyprania. Najważniejszy jest jednak komfort pracowników szpitala. Praktykanci nie pełnią dyżurów tak długich jak lekarze czy pielęgniarki, jednak często to właśnie im powierza się tak wymagające obowiązki jak przygotowywanie i układanie pacjentów do snu. Dlatego również tym, którzy dopiero zdobywają pierwsze szlify w zawodzie, zależy na elastycznej i wygodnej odzieży.
Odzież specjalistyczna w kolorze bieli, zieleni czy… różu?
Szpitale kojarzą się zazwyczaj z barwą białą, zieloną, ewentualnie niebieską bądź błękitną. Biel to oznaka sterylności, dlatego jeszcze do niedawna fartuchy czy żakiety w śnieżnobiałym kolorze były obowiązkowym elementem ubioru pracowników służby zdrowia. Obecnie pozwala się na noszenie odzieży w najróżniejszych barwach, dopuszczalne są nawet wzorzyste bluzy bądź spodnie. Różnokolorowa odzież może w końcu wpłynąć korzystnie na samopoczucie zarówno pracowników, jak i pacjentów szpitali. Niestety, odbywający praktyki studenci dopiero z czasem zyskują możliwość dopasowania kolorów noszonej odzieży do własnych gustów. Świeżo upieczeni praktykanci muszą ściśle trzymać się określonych w regulaminie uczelni wytycznych.
Komfort przede wszystkim
Ciężka praca przyszłych lekarzy i pielęgniarek zaczyna się już podczas praktyk studenckich. Praktykanci mają styczność z pacjentami od pierwszych spędzonych w szpitalu dni. Właśnie dlatego wymaga się od nich nie tylko w pełni profesjonalnego zachowania, ale i ubioru. Na szczęście wygoda i komfort użytkowania odzieży medycznej sprawiają, że noszenie jej to nie tylko obowiązek, ale i przyjemność. Zarówno dla tych, którzy na dyżurach spędzili już pół życia, jak i tych dopiero wkraczających w świat medycyny.