
Od dawien dawna prowadzi się dyskusję na temat wpływu warunków pogodowych na organizm człowieka. Mowa nie tylko o konkretnym rodzaju aury, lecz także o jej nagłych zmianach, które każdy nieco inaczej odczuwa. Czy jednak powinno się obawiać takich zjawisk? W dzisiejszym wpisie przybliżymy nieco temat niekorzystnego wpływu pogody – co warto robić w czasie wystąpienia objawów, a także jak zminimalizować lub zapobiec wystąpieniu negatywnych skutków zmiennych warunków atmosferycznych?
Spis treści
Prawda czy fałsz?
Na początku warto zauważyć, że żadne z dotychczasowych badań nie potwierdziło jednoznacznie wpływu zmian czy konkretnych warunków pogodowych na zdrowie. Jednakże naukowcy dostrzegają pewne powiązanie niektórych parametrów z konkretnymi objawami. Głównym czynnikiem są skrajne temperatury, a także jej nagłe skoki oraz spadki. Wtedy też osoby starsze, schorowane, a także dzieci mogą gorzej radzić sobie z termoregulacją. Wtedy łatwo o szybkie wyziębienie czy udar cieplny. Z drugiej strony zaś wiele osób wiąże swoje dolegliwości z niskim bądź wysokim ciśnieniem atmosferycznym – pod tym kątem również były prowadzone badania. Wnioski zazwyczaj jednak sprowadzają się do wcześniejszych konkluzji na temat wpływu zmian temperatury na działanie organizmu. Oczywiście może wiązać się to z równocześnie pojawiającymi się w tym czasie wahaniami ciśnienia atmosferycznego, lecz nie musi.
Każdy jest inny
Pod uwagę natomiast powinno się brać również indywidualną reakcję na warunki zewnętrzne. I tak jedni w ogóle nie zorientują się, że nastąpiła duża zmiana ciśnienia, natomiast inni będą odczuwać bóle głowy, stawów, staną się rozdrażnieni czy senni. Takie osoby nazywa się mianem meteopatów. Co ważne, w założeniu takie objawy nie są przejawem pogorszenia stanu zdrowia, lecz raczej wskazują na wyjątkową wrażliwość układu nerwowego tych osób. Dlatego też w łagodzeniu tych objawów pomagają leki przeciwbólowe, odpoczynek czy większa ilość snu oraz ruchu. Czy istnieją jednak jakieś wyjątki?
Pogoda a układ sercowo-naczyniowy
Wiele badań nie jest w stanie stanowczo potwierdzić bądź zaprzeczyć wpływ warunków pogodowych na działanie układu krążenia. Jednak sporo dolegliwości sercowych obserwuje się np. podczas wystąpienia wiatru halnego w górach. Od wielu lat notuje się nagłe zmiany temperatury oraz ciśnienia wynikające z działania halnego. Przyczyniają się one do nasilenia przede wszystkim objawów chorób serca, lecz także m.in. depresji. Nerwowe zachowanie obserwuje się nawet u zwierząt, co tylko bardziej kieruje w stronę wniosków potwierdzających negatywne oddziaływanie zmian pogodowych na organizm. Oczywiście halny jest zjawiskiem bardziej nasilonym niż występujące na nizinach wiatry, lecz można porównać jego wpływ na zmiany parametrów pogodowych w innych regionach.
Grupa ryzyka
Z powodu podejrzeń działania pogody na układ krwionośny można wskazać osoby, które powinny baczniej monitorować swój organizm w czasie załamań pogodowych. Są to m.in.:
- chorujący na nadciśnienie tętnicze,
- osoby ze zdiagnozowanym migotaniem przedsionków,
- pacjenci z niewydolnością serca,
- osoby z chorobą miażdżycową.
Oczywiście reakcja organizmu na pogodę jest zazwyczaj gwałtowniejsza, gdy zmienia się ona również raptownie. Co więcej, wiele schorzeń sercowo-naczyniowych może nie dawać początkowo objawów. Dlatego też niezwykle ważne jest również badanie podstawowych parametrów pracy serca.
Regularne pomiary ciśnienia to trzymanie ręki na pulsie
I to dosłownie! Monitorowanie zarówno ciśnienia, jak i tętna pozwala na bieżąco oceniać, czy serce działa prawidłowo. Na rynku można znaleźć ciśnieniomierze domowe, które potrafią wykryć nawet różnego rodzaju arytmie. Według niektórych analiz badacze wskazują na konkretne warunki pogodowe, które mogą nasilić np. występowanie migotania przedsionków. Czynniki te to wysoka oraz niska temperatura – odpowiednio powyżej 25 oraz poniżej 8°C, a także nagły wzrost ciśnienia atmosferycznego (wystarczy już różnica 8 hPa w ciągu 2 dni).
Osoby będące w grupie ryzyka powinny więc regularnie dokonywać pomiarów ciśnienia oraz tętna, a w przypadku opisanych powyżej warunków pogodowych nawet zwiększyć ich częstotliwość. Także w chwili wystąpienia nawet z pozoru niewinnych objawów warto kontrolować pracę serca. Osobom, które są zdrowe, także zaleca się już nie tak częste, lecz nadal regularne badania. Do tego celu również wystarczy ciśnieniomierz domowy, który pozwala zapisywać wiele pomiarów, a także je uśredniać – w celu uzyskania precyzyjnego wyniku.
Czy pogoda wpływa na organizm człowieka? Pomimo że nie jest jeszcze do końca jasne, czemu tak się dzieje, to faktycznie można potwierdzić słuszność tego stwierdzenia. W czasie gdy następuje nagła zmiana pogody, a także występują intensywne zjawiska atmosferyczne, warto ze szczególną uwagą obserwować swój organizm. Jednym ze sposobów monitorowania jego pracy jest regularna kontrola ciśnienia tętniczego oraz pulsu. Oprócz tego warto reagować na wszelkie zmiany nastroju, dolegliwości bólowe, a także na problemy ze snem czy oddechem. Zazwyczaj tak objawia się wrażliwość organizmu na zmienne parametry atmosferyczne, lecz przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego też nie warto bagatelizować niepokojących symptomów i w razie konieczności udać się do lekarza. Bo zdrowie jest najważniejsze!