Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Pierwsza pomoc w karetce — wyposażenie, sprzęt oraz ubiór ratownika medycznego

0
Pierwsza pomoc w karetce — wyposażenie, sprzęt oraz ubiór ratownika medycznego

Karetka pogotowia to środek transportu przeznaczony do przewożenia osób chorych (potrzebujących transportu z jednej placówki medycznej do drugiej) bądź rannych zabranych z miejsca wypadku. Często mijamy ją na drodze, ponadto jest to pojazd uprzywilejowany w ruchu drogowym. Gdy karetka ma włączone sygnały świetlne oraz dźwiękowe, mamy obowiązek ją przepuścić. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, jak powinna być ona zaopatrzona, a także w co ubrany jest ratownik medyczny.

Co musi znajdować się w karetce pogotowia?

Karetka pogotowia powinna posiadać odpowiednie wyposażenie medyczne, by przetransportować pacjenta do szpitala bądź innej placówki specjalistycznej. Zaopatrzenie tego pojazdu powinno być na bieżąco sprawdzane przez lekarzy czy ratowników medycznych. Podstawowymi sprzętami, które powinny się tam znajdować, są: defibrylator, respirator, pulsoksymetry, pompy infuzyjne, kołnierze oraz szyny unieruchamiające, pasy mocujące, stojaki do kroplówek, a także system do przewożenia dzieci. W karetce muszą znaleźć się również: glukometr, stetoskop lekarski, laryngoskop, latarki diagnostyczne, nożyczki, stazy, zestawy do drenażu, a także komplety jednorazowych rękawiczek medycznych. Taki sprzęt dostępny w pojeździe może istotnie przyczynić się do uratowania życia pacjenta.

W większości przypadków chorzy, którzy są transportowani do najbliższej placówki, nie wymagają żadnej specjalistycznej opieki, jednak w niektórych sytuacjach będzie konieczne szybkie przewiezienie do szpitala oraz udzielenie pomocy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie tego pojazdu! Ratownicy medyczni, a także kierowcy karetek, obciążeni są ogromnym ryzykiem cały czas. Pacjenci, którym udzielają pomocy, mogą cierpieć na różnego typu choroby zakaźne. Dlatego ważne, aby w karetce znalazły się również jednorazowe maseczki chirurgiczne. Zapewnią one bezpieczeństwo, chroniąc medyków, w przypadku gdy pacjent jest zarażony — ograniczają one rozprzestrzenianie się choroby na innych. Ważne również, aby ratownicy medyczni posiadali dobrze wyposażoną apteczkę, z którą będą mogli się przemieszczać. Często bowiem, zanim chora osoba trafi do karetki, udzielają jej pierwszej pomocy w domu.

Właściwy ubiór ratownika medycznego

Strój, który ratownik medyczny nosi w pracy, stanowi jeden z elementów jego wyposażenia. Akcje ratownicze mogą bowiem przebiegać w różnych warunkach (pracują oni przez cały rok), dlatego ubranie powinno być odpowiednie na każdą ewentualność — deszcz czy śnieg. Właściwy strój ma zapewnić komfort, wygodę oraz bezpieczeństwo. Do podstawowego zestawu odzieży należą przede wszystkim: spodnie, koszulka polo oraz wygodne obuwie. Zimą dodatkowo będzie to kurtka, rękawiczki, a także czapka. Warto również aby ratownik medyczny posiadał ciepłą bluzę polarową bądź kamizelkę — ma ona bardzo dobre właściwości termiczne. Co więcej, ekipa karetki musi być widoczna, więc ratownicy medyczni noszą ubrania o wyrazistym kolorze, zazwyczaj czerwonym, by było ich widać z daleka. Odzież powinna być wykonana z nieprzemakalnych, wytrzymałych tkanin, odpornych na rozdarcia, jak i rozciągnięcia. Każdy z ratowników powinien posiadać parę kompletów takich ubrań, ponieważ ich praca często wiąże się z zabrudzeniami różnego pochodzenia.

Podczas zakupu odpowiedniej odzieży dla ratownika należy zwrócić uwagę na: materiał, rozmiar, fason, jakość wykonania, a także trwałość. Tkanina, z jakiej powinny być wykonane ubrania, to bawełna – czysta bądź z domieszkami innych surowców. Zaletami takiej odzieży będą: dobre pochłanianie wilgoci, swoboda ruchu oraz poczucie ciepła. Ratownik medyczny musi mieć zagwarantowaną wygodę w trakcie wykonywania czynności ratunkowych, z tego powodu nic nie powinno krępować jego ruchów. Właśnie dlatego tak ważne jest, by rozmiar ubrań był odpowiednio dopasowany, czyli taki, który zapewni mu maksymalną swobodę.

Praca ratownika to często udzielanie pomocy na miejscu bądź długie godziny spędzone z pacjentami w czasie transportu do szpitala. Odzież medyczna powinna więc zapewniać pełen komfort oraz bezpieczeństwo pracy w trudnych, zagrażających zdrowiu warunkach. Karetka powinna być odpowiednio wyposażona w specjalistyczny sprzęt, a jej załoga w obowiązkowe wyposażenie medyczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium