Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Odzież dla uczniów a profil szkoły

0
Odzież dla uczniów a profil szkoły

Gdy wakacje powoli dobiegają końca, przychodzi czas na przygotowania do nadchodzącego roku szkolnego. Oprócz wyprawki w postaci podręczników, zeszytów i przyborów potrzebnych każdemu uczniowi w codziennej edukacji warto zwrócić uwagę na rodzaje specjalistycznej odzieży, noszonej w czasie konkretnych zajęć. Mowa o ćwiczeniach, praktykach bądź laboratoriach. Przekonajmy się, że szkoła ma różne oblicza, a dobrych nawyków zawodowych, także tych dotyczących ubioru, warto uczyć się jak najwcześniej.

Nauka zawodu tylko w profesjonalnej odzieży

Na początku należy zauważyć, że coraz więcej szkół wprowadza obowiązek noszenia odzieży specjalistycznej. Tyczy się to szczególnie placówek branżowych, dawniej zwanych zawodówkami, w których podstawą jest poznanie fachu w praktyce. Dzięki nim uczeń w krótkim czasie jest w stanie nauczyć się wykonywania obowiązków zawodowych. Doskonałym przykładem szkoły branżowej, w której od samego początku kładzie się nacisk na odzież specjalistyczną, są szkoły fryzjerskie czy kosmetyczne. Przedstawiciele tych zawodów mają bezpośredni kontakt z klientem, dlatego też odpowiednie ubranie to podstawa. Spośród wielu dostępnych opcji szkoły zazwyczaj decydują się na fartuchy fryzjerskie. Są to praktyczne części garderoby, które pozwalają na ochronę przed strzępkami obciętych włosów czy wodą podczas usługi mycia głowy. Fartuchy takie posiadają również praktyczne kieszenie służące do przechowywania podstawowych przyborów, takich jak grzebień, nożyczki czy kosmetyki do włosów.

Zajęcia praktyczne w technikum

Podobnie wygląda to w technicznych szkołach średnich, jednakże praktyczne zajęcia zawodowe w tym przypadku są bardziej skondensowane, ponieważ uczniowie równocześnie skupiają się na przedmiotach ogólnych, jak i tych z zakresu fachowej wiedzy technicznej. Doskonałym miejscem, w którym profesjonalna odzież robocza to podstawa, jest szkoła o profilu gastronomicznym. To tam właśnie uczą się przyszli szefowie kuchni. Mogłoby się wydawać, że to nie strój przecież gra pierwsze skrzypce – jednakże nadal jest bardzo istotny. To od niego zależy, jak będzie się prezentował przyszły pracownik lokalów gastronomicznych. Istotną funkcją fartuchów gastronomicznych jest oczywiście ochrona przed zabrudzeniami oraz zachowanie higieny podczas przyrządzania dań.

Oprócz fartuchów dla uczniów szkół gastronomicznych przewiduje się również innego rodzaju odzież. To tzw. zapaski kelnerskie, komplety składające się z koszuli oraz spodni czy spódnicy, a także profesjonalne kitle kucharskie wraz z czepkami. Na takiego rodzaju ubrania często decydują się szkoły, wysyłając swoich uczniów na różnego typu konkursy kulinarne bądź wystawy i targi gastronomiczne. Odpowiednia odzież powoduje, że uczniowie wyglądają na profesjonalistów – zwiększa ona ich pewność siebie i pomaga w odpowiednim nastawieniu do konkurencji.

A co z liceum?

Warto również zauważyć, że nawet w liceach ogólnokształcących specjalistyczna odzież robocza może pełnić niezwykle ważną rolę. Mowa przede wszystkim o profilach biologiczno-chemicznych, gdzie największy nacisk kładzie się na przedmioty ścisłe. To właśnie w ramach lekcji biologii czy chemii prowadzone są ćwiczenia w laboratoriach szkolnych. W tych okolicznościach uczniowie obowiązkowo powinni nosić fartuchy przeznaczone do pracy w takich pomieszczeniach. Przeprowadzając doświadczenia z reakcji chemicznych z użyciem różnego rodzaju substancji, istotne jest, aby uczeń był odpowiednio chroniony. Dlatego też, oprócz wspomnianych fartuchów, każdy uczestnik zajęć praktycznych powinien być zaopatrzony w gogle zabezpieczające oczy, a także w rękawiczki ochronne.

Nauka to niezwykle złożony proces, ale każdy przyzna rację, że to praktyka czyni mistrza. Nie inaczej jest też w szkołach – o wiele łatwiej jest bowiem zapomnieć o przyswojonej wcześniej teorii niż stracić umiejętności nabyte drogą doświadczenia. Aby więc każdy uczeń komfortowo mógł poznawać świat poprzez praktykę, a także uczyć się przydatnych umiejętności zawodowych, powinien mieć nie tylko motywację do nauki, lecz także być wyposażony w odpowiedni, profesjonalny ubiór.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium