Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kamizelka ostrzegawcza – zastosowanie

0
Kamizelka ostrzegawcza – zastosowanie

Każdy z nas powinien wiedzieć, że zachowanie bezpieczeństwa na co dzień powinno być kwestią kluczową. Jednakże czasem trudno przewidzieć, w jakich okolicznościach może nam zagrażać niebezpieczeństwo. Warto więc przeanalizować codzienne czynności, które wykonujemy oraz w jakich lokalizacjach i sytuacjach one zachodzą. Może okazać się, że jednak nie stosujemy się do powszechnie znanych zasad BHP. Czasem warto np. poprawić swoją widoczność na drodze. Pomóc może w tym wszechstronna kamizelka ostrzegawcza. Kiedy warto ją stosować oraz dlaczego może uratować nam życie?

Niebezpieczne sytuacje

Całkiem możliwe, że osoby, które kiedykolwiek nosiły kamizelkę ostrzegawczą, inaczej zwaną odblaskową, nie były nawet świadome, że uratowały dzięki temu swoje życie. Wiele sytuacji natomiast wymaga od nas zwiększenia swojej widoczności na drodze ze względu na specyficzne warunki. Mowa tu przede wszystkim o niedostatecznym oświetleniu otoczenia, w którym się znajdujemy. W jakich okolicznościach takie kamizelki są więc najbardziej pożądaną częścią ubioru?

Kamizelki są niezbędnym elementem stroju każdego pieszego poruszającego się po zmroku w obrębie terenów niezabudowanych. Nie jest to bynajmniej określone jako ewentualność, lecz konieczność, wynikająca z obowiązujących dziś przepisów. Każda osoba, która nie założy kamizelki ostrzegawczej, bądź elementów odblaskowych, podlega karze mandatu. Dlaczego jest to takie ważne? Wynika to z faktu, że pieszy ubrany w ciemne ubranie, pozbawiony jakichkolwiek elementów odblaskowych jest widoczny dla kierowcy tylko z odległości 40 m. Przy prędkości 50 km/h auto pokonuje kilkanaście metrów w jedną sekundę! Po tym czasie kierowca zazwyczaj hamuje, a od momentu zauważenia pieszego do całkowitego zatrzymania pojazdu może on pokonać aż 26 m! Nietrudno sobie wyobrazić, jak te wartości wyglądają podczas jazdy z wyższą prędkością. Dlatego, aby dać szansę kierującym na odpowiednią reakcję i ominięcie nas na drodze, najlepiej założyć kamizelkę w jaskrawym kolorze i z dodatkowymi odblaskami.

Kolejnymi osobami, które powinny zainwestować w kamizelkę ostrzegawczą, są te poruszające się pojazdami mechanicznymi. Gdy prowadzący auto bądź pasażer zmuszony jest z niego wysiąść, powinien zachować szczególną ostrożność. Mowa tu przede wszystkim o sytuacjach awaryjnych, które mogą nam się przytrafić na drogach. Zastosowanie kamizelki ostrzegawczej pozwala na bezpieczne sprawdzanie stanu auta czy ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jak wiadomo, element ten jest obowiązkowym wyposażeniem pojazdu, tak samo jak gaśnica. Jednakże posiadanie kamizelki odblaskowej nie jest wymagane – co może przyczyniać się do błędnych założeń. Zanim bowiem ustawi się trójkąt, należy odmierzyć odpowiednią odległość od auta i tam też go umieścić. Wiąże się to niestety ze znacznym niebezpieczeństwem, ponieważ, według zasady ograniczonego zaufania, kierowca jadący tą samą trasą może nie zachować odpowiedniej prędkości, a także skupienia podczas prowadzenia auta. Stąd już blisko do tragedii. Zakładając widoczną z daleka kamizelkę, dajemy sobie szansę na przeżycie, a innym uczestnikom ruchu na odpowiednio wczesną reakcję.

Praca a noszenie kamizelki

Istnieją jednak sytuacje, w których noszenie kamizelki ostrzegawczej jest obowiązkowe. Tyczy się to oczywiście zawodów, w których widoczność człowieka jest szczególnie ważna. Chociażby osoby wykonujące różnorodne prace budowlane są zobowiązane do noszenia tej części garderoby. Tyczy się to również drogowców oraz pracowników zajmujących się remontami torowisk i systemów kolejowych. Często kamizelki odblaskowe z dodatkowym znakiem „stop” noszą osoby przeprowadzające pieszych przez ulicę, np. w pobliżu szkół. Jak widać, zastosowanie tego ubioru ma przede wszystkim na obszarach związanych z transportem oraz ruchem pieszych.

Niezależnie od tego, czy komuś podoba się kamizelka ostrzegawcza, czy też nie, pełni ona niezwykle ważną funkcję. Jaskrawy kolor oraz odblaski pomagają dostrzec nas innym osobom i zapobiegają dzięki temu tragicznym wypadkom. Jeśli zależy nam nie tylko na własnym, lecz także na cudzym bezpieczeństwie, warto zainwestować w tego rodzaju odzież.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium