
W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu studiów wyższych wiele osób może nie wiązać konkretnych form zajęć ze specjalnym ubiorem. Jednakże w obrębie kierunków ścisłych, nie tylko tych obejmujących dziedziny medycyny, istnieje mnóstwo przedmiotów związanych z pracą w laboratorium, podczas których należy zachować odpowiednie zasady BHP. Z jakiego rodzaju wyzwaniami można się spotkać podczas takich zajęć i jak zatem powinno się do nich przygotować?
Specyfika zajęć laboratoryjnych
Podczas studiów właśnie czas spędzony w laboratoriach najczęściej owocuje ciekawymi pracami naukowymi, badaniami będącymi podstawą wszelkich innowacyjnych przedsięwzięć uczelni czy nowych patentów. To właśnie praktyka akademicka w postaci zajęć laboratoryjnych pozwala na szybki rozwój konkretnych dziedzin nauki. Jednakże jest to również najbardziej wymagający element studiów, ponieważ oprócz praktycznych umiejętności wymagana jest równocześnie solidna wiedza teoretyczna. Oprócz tego należy wiedzieć, jak obchodzić się z niebezpiecznymi substancjami oraz przewidywać zachowanie się niektórych analizowanych materiałów.
Aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę, należy przede wszystkim przygotować strój, który zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, lecz również wygodę i profesjonalny wygląd. Będąc dobrze przygotowanym studentem, nie tylko merytorycznie, lecz również pod względem zapewnienia sobie bezpieczeństwa, łatwiej można przeprowadzać badania czy analizy laboratoryjne. Na co powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę?
Odpowiedni ubiór to podstawa
Każde laboratorium może mieć inny charakter i przeznaczenie. To właśnie podczas wszelkiego rodzaju studiów medycznych najczęściej prowadzi się zajęcia laboratoryjne. Tyczy się to przedmiotów związanych z anatomią, tych z zakresu chemii czy biochemii jak i innych, pochodnych dziedzin nauki. Podczas tego rodzaju praktyk najlepiej zdecydować się na fartuchy medyczne. Pomimo że wyglądają pozornie tak samo, dzieli się je ze względu na damskie i męskie. Jest to spowodowane innym krojem, który dostosowuje się do różnych proporcji sylwetek. Kobiece fartuchy medyczne pozwalają na lepsze dopasowanie przede wszystkim w talii i biodrach. Odpowiednio fartuchy dla mężczyzn są zazwyczaj prostsze i szersze w ramionach. Dzięki temu zapewniony zostaje komfort i wygoda ich użytkownikom.
Specyficznym rodzajem tego typu odzieży są fartuchy prosektoryjne — dość charakterystyczne — ze względu na ich wiązanie z tyłu. Dodatkowo posiadają ściągacze na końcu długich rękawów oraz kołnierz w postaci stójki. Wszystkie te cechy mają wpływ na zapewnienie maksymalnej ochrony w czasie zajęć laboratoryjnych czy dodatkowych czynności, takich jak nauka anatomii czy podczas praktycznych egzaminów lekarskich.
Odpowiednią odzież należy również zapewnić sobie podczas wszelkiego rodzaju technicznych zajęć laboratoryjnych, czyli związanych z mechaniką, materiałoznawstwem czy budownictwem oraz wieloma innymi, podobnymi dziedzinami nauki. Zazwyczaj stosowany fartuch ma postać długiej marynarki, zapinanej na guziki, posiadającej kołnierzyk i ewentualnie kieszenie. Najbezpieczniejszym kolorem tego typu odzieży jest klasyczna biel, ponieważ natychmiast są widoczne na niej wszelkie zanieczyszczenia. Umożliwia to szybkie zlokalizowanie plam i zabrudzeń, co jest nadzwyczaj istotne w przypadku niebezpiecznych substancji. Z tego również powodu warto zaopatrzyć się w co najmniej dwa egzemplarze takich fartuchów laboratoryjnych, tym bardziej, jeśli często bierzemy udział w tego rodzaju zajęciach.
Oprócz profesjonalnego fartucha należy zawsze pamiętać o wygodnych elementach ubioru, które będą schowane pod fartuchem. Jeśli wiemy, że tego dnia odbędą się zajęcia laboratoryjne, ubierzmy się przede wszystkim komfortowo. Najlepiej unikać nadmiaru biżuterii czy butów na wysokim obcasie. Ewentualny upadek z powodu niestabilnego obuwia stwarza spore zagrożenie podczas pracy w laboratorium. To samo tyczy się bardzo obszernych bluz sportowych. Zbyt luźne ubranie, które co jakiś czas musimy poprawiać, może znacznie utrudnić pracę w laboratorium, a nawet zwiększyć ryzyko uszkodzenia otaczającego nas, delikatnego sprzętu laboratoryjnego.
Zajęcia laboratoryjne to przede wszystkim nauka przez doświadczenie oraz weryfikacja wiedzy w praktyce. Dzięki tego rodzaju pracy jesteśmy w stanie łatwiej przyswoić informacje oraz często przyczynić się do postępu w badanej przez nas dziedzinie nauki. Niezależnie od rodzaju studiów, zawsze należy brać pod uwagę bezpieczeństwo i higienę pracy na danych stanowiskach roboczych. Odpowiednio dobrany ubiór pozwala na zachowanie zasad BHP i tym samym na poprawę komfortu pracy, a w takich warunkach o wiele łatwiej o wspaniałe rezultaty naszych działań.