Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Jak odzież specjalistyczna zmieniała się na przestrzeni wieków?

0
Jak odzież specjalistyczna zmieniała się na przestrzeni wieków?

Medycyna to nie tylko operacje, dozowanie lekarstw i przeprowadzanie badań. Ogromne znaczenie ma także ochrona – tak lekarzy, jak i pacjentów – przed towarzyszącymi leczeniu niebezpieczeństwami. W końcu nawet lekarstwo – użyte w nieodpowiedni sposób, lub w zbyt dużej dawce, potrafi zagrozić życiu lub zdrowiu. Dlatego też ludzkość, wraz z rozwojem nauk medycznych, uczyła się tworzyć zapewniające lekarzom bezpieczeństwo stroje ochronne. Oczywiście wiedza o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć się przed zarazkami, bakteriami, wirusami i szkodliwymi substancjami przyszła wraz z rozwojem nauk, zwłaszcza chemicznych i biologicznych, dlatego pierwsze specjalistyczne stroje zapewniały raczej znikomą ochronę. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się historii odzieży medycznej. W jaki sposób ewoluowała ona na przestrzeni wieków? Zapraszamy do lektury!

Nieudolne początki

Choć starożytna medycyna, a zwłaszcza chirurgia, pod wieloma względami przewyższała praktyki lecznicze rozpowszechnione w średniowieczu, to w okresie tym właściwie nie stosowano odzieży specjalistycznej. Nie oznacza to jednak, że noszone przez ówczesnych medyków stroje nie były przemyślane. Przede wszystkim – miały one zapewniać swobodę ruchów. Medycyna tamtych lat opierała się głównie na nastawianiu kości, upuszczaniu krwi i wszelkiego rodzaju zabiegach chirurgicznych, dlatego lekarz musiał sprawnie poruszać się przy pacjentach. Niestety, poplamione osoczem szaty nie zapewniały odpowiedniej higieny – praca średniowiecznego lekarza wiązała się zatem z ogromem niebezpieczeństw.

Wieki średnie, czyli potężny krok w tył

Niestety, w średniowieczu medycyna zaliczyła ogromny regres. Leczeniem zajmowali się przede wszystkim zakonnicy, którzy swoją wiedzę czerpali głównie ze świętych ksiąg i ludowych podań. Do tego wierzono, że choroba jest karą za grzechy, a najlepszym lekarstwem jest modlitwa. Jak nietrudno się domyślić, nie przykładano także większej wagi do stroju medyków – alchemicy, zielarze i cyrulicy przywdziewali najczęściej standardowe dla przedstawicieli mieszczaństwa odzienie, natomiast zakonnicy wykonywali zabiegi w noszonych na co dzień szatach.

Renesans i pierwszy w historii strój medyczny

Dopiero zbierająca krwawe żniwo epidemia dżumy przyniosła w kontekście odzieży medycznej pewien postęp. Ówcześni medycy twierdzili, że za śmiercionośną plagę powoduje, poza gniewem bożym, „morowe powietrze”. Ponadto wierzono też, poniekąd słusznie, że dżumą zarazić się można przez kontakt z chorymi. W efekcie powstał specjalny strój medyczny, którego celem było kompletne odizolowanie lekarza od pacjenta. Niestety, specyficzne czarne kombinezony oraz wyposażone w małe otwory na oczy maski w kształcie ptasich dziobów, nie zdały egzaminu. Nie pomogły też umieszczane w dziobach zioła, które miały za zadanie oczyścić wdychane przez medyków powietrze. Stroje lekarzy, zwanych dziś „doktorami plagi”, nie zapewniały odpowiedniej ochrony przed przenoszoną przez pchły bakterią dżumy.

XX wiek, czyli historyczny przełom

Kluczowe dla rozwoju odzieży medycznej okazały się odkrycia dokonane przez Ludwika Pasteura i Roberta Kocha. Dopiero uświadomienie sobie, że za wszelkiego rodzaju chorobami i zarazami stoją tak naprawdę drobnoustroje chorobotwórcze, pozwoliło ludzkości opracować skutecznie chroniącą przed bakteriami i wirusami odzież. W XX wieku pojawiły się białe fartuchy, rękawiczki, czepki i grube ochronne maski, zaś samą odzież zaczęto prać w wysokich temperaturach zabijających bakterie i zarazki. W szpitalach i wszelkiego rodzaju lecznicach zaczęto też w należyty sposób dbać o higienę.

Rewolucję przyniósł XXI wiek – dziś odzież medyczna nie tylko skutecznie chroni przed bakteriami i wirusami, ale jest też modna, a do tego zapewnia niezwykłą wygodę. Do dyspozycji lekarzy, pielęgniarek i innego personelu dostępne są elastyczne scrubsy i przewiewne bluzki, które nie tylko umożliwiają pracę w higienicznych warunkach, ale też występują w ciekawych, także kolorowych wzorach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium