Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Dlaczego w przypadku odzieży specjalistycznej tak istotna jest jakość?

0
Dlaczego w przypadku odzieży specjalistycznej tak istotna jest jakość?

Jednym z najistotniejszych czynników, na które zwracamy uwagę podczas zakupów odzieży, jest jej jakość. Nikt nie lubi w końcu wydawać pieniędzy na spodnie czy bluzę wykonane z materiałów, które ulegną uszkodzeniu zaledwie po kilku miesiącach użytkowania. Odzież specjalistyczna nie jest pod tym względem wyjątkiem. Co więcej, poszukując tego typu ubrań, tym bardziej powinniśmy uwzględniać na jakość wykonania. Dlaczego w tym przypadku wytrzymałość jest tak istotna? Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną? Na które materiały warto postawić? Odpowiedzi na powyższe pytania udzielimy w dalszej części niniejszego artykułu. Zapraszamy do czytania!

Wytrzymałość – jeden z najistotniejszych czynników

Osoby zaopatrujące się w odzież specjalistyczną pracują w niestandardowych warunkach, dlatego jedną z najważniejszych cech tego typu ubrań powinna być wytrzymałość. Przykładowo bluzy i kitle kucharskie są narażone na działanie różnych szkodliwych czynników. Należy wymienić przede wszystkim tłuste składniki dań, które mogą pozostawić na ubraniu trudne do zmycia plamy. Ponadto odzież kucharska może ucierpieć także wskutek długotrwałego działania gorącej pary bądź poprzez kontakt z wrzącą wodą czy rozgrzanym do czerwoności garnkiem. Możliwości jest wiele, dlatego noszona w tych trudnych warunkach odzież nie tylko powinna być wyjątkowo odporna na mechaniczne bądź chemiczne uszkodzenia, ale też łatwa do wyczyszczenia.

Podobnie ma się sprawa z odzieżą medyczną. Fartuchy, spódnice, spodnie czy bluzy lekarskie powinny być odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na działanie wszelkiego rodzaju brudzących maści bądź płynów. Odzież noszona w szpitalach czy gabinetach lekarskich powinna być więc wysoce odporna na rozdarcia, by dobrze chronić ciało przed działaniem niebezpiecznych substancji, a ponadto nieprzesiąkająca, niewrażliwa na wielokrotne pranie oraz na rozciąganie. Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik – odzież medyczna powinna być antyseptyczna, by na jej powierzchni nie mogły przeżyć bakterie czy wirusy, z którymi lekarze niejednokrotnie mają styczność.

Równie solidne powinny być fartuchy przywdziewane przez fryzjerów, kosmetyczki czy fizjoterapeutów. Przedstawiciele wszystkich tych grup zawodowych są narażeni na kontakt z wszelkiego rodzaju brudzącymi substancjami, ponadto w każdym z tych fachów pracuje się z ludźmi, więc istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny.

Na jakie materiały warto postawić?

Jednym z materiałów najczęściej używanych podczas produkcji odzieży medycznej jest bawełna. To wykorzystywana od wieków klasyka, która sprawdza się niemal w każdym przypadku. Wykonane z niej ubrania cechują się wyjątkową miękkością, a ponadto świetnie radzą sobie w zróżnicowanych temperaturach. Niestety, minusem tego materiału jest to, że przejawia on tendencję do kurczenia i gniecenia się. Dlatego też bawełnę najczęściej wykorzystuje się w połączeniu z poliestrem.

Elastan, zwany także spandexem, jest z kolei materiałem elastycznym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jest on wyjątkowo rozciągliwy, dlatego często wykorzystuje się go do produkcji odzieży sportowej. Elastan, choć jest materiałem doskonałej jakości, także najlepiej sprawdza się w połączeniu z innymi bawełną lub poliestrem.

fartuch medyczny

Do produkcji fartuchów pielęgniarskich, spodni, bluz czy innego typu odzieży medycznej wykorzystuje się również poliester. Uszyte z niego ubrania są praktyczne, trwałe, a także odporne na wilgoć i zagniecenia. Co więcej, jest to materiał plamoodporny, dlatego doskonale sprawdza się w gabinetach lekarskich, fryzjerskich oraz w salonach piękności czy nawet w kuchni.

Kupując ubrania, niemal zawsze staramy się patrzeć na ich jakość. Ta kwestia jest jednak szczególnie istotna, gdy planujemy zaopatrzyć się w odzież specjalistyczną – fartuchy lekarskie, pielęgniarskie czy kuchenne powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów. Od tego może zależeć nasze zdrowie. Dlatego zdecydowanie należy stawiać na produkty od sprawdzonych, uznanych na międzynarodowym rynku producentów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że ubranie wytrzyma trudne, charakterystyczne dla naszego miejsca pracy warunki.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium