Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28

Czepki medyczne — ważny element odzieży ochronnej

0
Czepki medyczne — ważny element odzieży ochronnej

W praktyce szpitalnej często można spotkać pracowników noszących specyficzne rodzaje ubioru. To przede wszystkim fartuchy lekarskie, charakterystyczne, wygodne obuwie czy czepki medyczne. Te ostatnie są praktycznym elementem stroju medyków, pozwalającym na przestrzeganie zasad BHP. Warto przyjrzeć się, dlaczego czepki medyczne są dziś tak ważną częścią garderoby osób wykonujących obowiązki w jednostkach medycznych.

Medyczne nakrycia głowy

Coraz częściej stosuje się nie tylko na salach operacyjnych, gdzie zazwyczaj panuje obowiązek noszenia tego nakrycia głowy. Większość pracowników medycznych decyduje się na noszenie czepków również poza salą operacyjną, we wszelkich pomieszczeniach zabiegowych czy w pokojach chorych.

Warto wspomnieć o dawnych nakryciach głowy, niezwykle charakterystycznych dla konkretnej grupy pracowników szpitali. To właśnie czepki pielęgniarskie pozwalały ocenić pacjentom czy mają oni do czynienia z lekarzem, czy właśnie z pielęgniarką. Jednakże tamtego rodzaju czepki były jedynie formą oznaczenia pracownika, nie spełniały jednak żadnej funkcji ochronnej. Z powodu dyskomfortu podczas użytkowania go oraz jego niepraktyczności, obowiązek noszenia czepka przez pielęgniarki został zniesiony w 1991 roku.

Równocześnie wraz z czepkami pielęgniarskimi noszone były przez lekarzy czepki chirurgiczne, które stosowano zazwyczaj podczas zabiegów operacyjnych, przede wszystkim w celu ochrony leczonej osoby. Miały one zapobiegać przenoszeniu się drobnoustrojów czy patogenów, nawet tych pozornie niegroźnych dla zdrowego człowieka. Jednak w przypadku osoby chorej czy osłabionej zabiegiem chirurgicznym bakterie, czy wirusy mogły stanowić zagrożenie dla jej życia. Ta praktyka została z nami do dziś.

Funkcje czepków medycznych

Stosowane przede wszystkim przez lekarzy czepki medyczne najczęściej stosowane są podczas zabiegów chirurgicznych. Oprócz zapewnienia pacjentowi bezpieczeństwa również ochraniają samego operującego. Niekiedy w czasie przeprowadzanych operacji lekarze są narażeni na zabrudzenia poprzez kontakt z wieloma substancjami, dlatego warto zadbać o dodatkową osłonę włosów i skóry. Dodatkowa ochrona głowy jest więc niezbędna, ponieważ jej brak zwiększa prawdopodobieństwo przeniesienia groźnych patogenów na terenie szpitala.

Czepki można podzielić ze względu na rodzaj tkaniny, z której są wykonane. Są to często uszyte z czystej bawełny nakrycia głowy, które posiadają certyfikat OEKO-TEX. Są w szczególności przeznaczone dla osób, które preferują materiały pochodzenia naturalnego. Taki bawełniany czepek nie tylko zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza dla skóry głowy, lecz również świetnie odprowadza wilgoć, co podczas przedłużających się operacji jest niezwykle ważne.

Innym rodzajem czepków są te składające się z 50% bawełny oraz z 50% poliestru. Odznaczają się one jeszcze lepszą przewiewnością niż bawełniane, a co za tym idzie, zdolnością ochładzania skóry głowy. Dodatkową zaletą jest mniej gniotący się materiał, jednakże nie wpływa to na skuteczność w ochronie przed patogenami, a jedynie ułatwia korzystanie z tego rodzaju nakrycia głowy.

Ciekawym rozwiązaniem jest personalizacja czepków. Sklep internetowy Modern bhp oferuje czepki w różnych wzorach i kolorach. Tego rodzaju odzież medyczna jest tania oraz pozwala na uprzyjemnienie sobie pracy w trudnych warunkach szpitalnych. Czepki w zabawne wzorki potrafią wywołać uśmiech na twarzy małych pacjentów, dlatego może być to element oswajający ich z personelem medycznym. Dodatkowo można zdecydować się na czepek z widniejącym symbolem ratownictwa, co pomoże w lepszej komunikacji między pracownikami a pacjentami — dzięki takiemu nakryciu łatwo rozpoznać pracownika pogotowia ratunkowego, co w niektórych sytuacjach przyspiesza i ułatwia zdobycie niezbędnych informacji o przebywających w szpitalu bliskich.

Czepki medyczne są obecne w placówkach opieki zdrowotnej już od wielu lat. To nieodłączny element uzupełniający strój medyczny. Pozwala również na wyższy standard pracy chirurgów czy pielęgniarek zabiegowych oraz przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pacjentów, jak i samych pracowników placówek wykonujących świadczenia zdrowotne. Warto również pamiętać o tym, że praca medyków jest wyczerpująca, czasem aż przygnębiająca, dlatego kolorowe czepki wprowadzają nieco lżejszą i bardziej pogodną atmosferę na szpitalnych korytarzach. Niesamowitym jest fakt, że tak mała część garderoby spełnia jednocześnie tyle funkcji.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium