Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Jakie obuwie jest odpowiednie w szpitalu?

0
Jakie obuwie jest odpowiednie w szpitalu?

Sporo napisaliśmy już na naszym blogu o ubieranej przez lekarzy i pielęgniarki odzieży. Wszelkiego rodzaju fartuchy, kitle oraz bluzy medyczne są w końcu podstawą szpitalnej mody. To praktyczne elementy ubioru, które nie tylko odróżniają personel medyczny od pacjentów, ale też zapewniają pracownikom odpowiednią wygodę, swobodę ruchów oraz ochronę. Warto jednak zauważyć, że równie wielkie znaczenie dla komfortu dyżurujących lekarzy czy pielęgniarek mają odpowiednie buty. Jakie obuwie powinno się wybrać do pracy w szpitalu?

Rodzaje medycznego obuwia

Medyczne obuwie można podzielić na dwa podstawowe rodzaje — profilaktyczne oraz ortopedyczne. Czym się one różnią? Które powinni wybrać pracownicy, a które pacjenci szpitali? Czy buty medyczne chronią przed urazami? W niniejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na początek obuwie ortopedyczne. To specjalny rodzaj obuwia o charakterystycznej konstrukcji, którego przeznaczeniem jest korekta zniekształconych stóp. Buty te wykorzystuje się zazwyczaj po zabiegach, w wyniku których doszło do deformacji w obrębie stóp bądź stawów skokowych. Buty tego rodzaju nosi się więc z konieczności, a nie dlatego, że zapewniają one wyjątkową wygodę. Obuwie ortopedyczne pozwala korygować zniekształcenia stóp, zapobiegać pogłębianiu się istniejących już wad oraz odciąża nadwyrężone struktury układu ruchu stopy, a także uśmierza ból. Warto także wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów obuwia ortopedycznego. Przykładowo obuwie ortopedyczne z obcasem Thomasa pomaga zmienić ustawienie tyłostopia w stopie płasko-koślawej, zaś obuwie ortopedyczne z ortezą stabilizującą stawy stopy często wykorzystuje się w przypadku złamań, zamiast usztywniającego stopę gipsu. Jak łatwo się domyślić, obuwie tego rodzaju, choć pojawia się często na szpitalnych salach i w gabinetach medycznych, noszone jest głównie przez pacjentów, nie lekarzy.

Obuwie profilaktyczne

Przejdźmy teraz do obuwia noszonego przez lekarzy i pielęgniarki. Najpopularniejszy typ widywanych na szpitalnych korytarzach i salach butów, to wszelkiego rodzaju chodaki, sandały, drewniaki i klapki, chociaż rodzajów obuwia profilaktycznego jest znacznie więcej. Mające zapobiegać schorzeniom i urazom półbuty i trzewiki widuje się także poza szpitalami – noszą je osoby, które najzwyczajniej w świecie dbają o własne zdrowie. Dlaczego jednak obuwie profilaktyczne cieszy się tak dużą popularnością wśród pracowników branży medycznej? Przede wszystkim, w zdecydowanej większości, są to ludzie świadomi swojego zdrowia. Obuwie profilaktyczne, jak sama nazwa wskazuje, pomaga utrzymać prawidłowy kształt stopy i uchronić ją przed wszelkiego rodzaju urazami. Zaleca się je przede wszystkim osobom, które dużo chodzą i długo pracują w pozycji stojącej. Utrzymanie stóp w prawidłowym ułożeniu pozwala uniknąć ich deformacji oraz zniwelować powstały wskutek intensywnej pracy ból. Obuwie tego typu zapewnia także prawidłowe rozłożenie masy ciała podczas chodu, co zmniejsza spowodowane nim zmęczenie. Nie można zapomnieć także o tym, że są to buty niezwykle lekkie i wygodne, utrzymane w minimalistycznej stylistyce, która idealnie współgra z resztą medycznego stroju. Do tego rodzaju obuwia często dobiera się także specjalne wkładki ortopedyczne, które jeszcze bardziej zwiększają wygodę korzystania z medycznych klapek czy chodaków.

Pracownicy szpitali pracują w wyjątkowo trudnych warunkach. Całonocne dyżury, długotrwałe, wykonywane na stojąco operacje, konieczność bezustannego przemierzania szpitalnych korytarzy – to tylko część wymagających obowiązków. Nic dziwnego, że lekarze i pielęgniarki potrzebują butów, które zapewniają wyjątkową wygodę. Na szczęście do ich dyspozycji znajdują się wszelkiego rodzaju medyczne sandały, klapki, chodaki czy drewniaki. Ten specjalny rodzaj obuwia nie tylko znacząco poprawia komfort pracy, ale też zapobiega kontuzjom i schorzeniom. Co więcej, obuwie profilaktyczne dostępne jest nie tylko dla pracowników służb medycznych – tego typu półbuty czy trzewiki może zakupić każdy, kto zechce zadbać o wygodę oraz swoje zdrowie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium