Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Utrzymywanie odzieży medycznej w czystości

0
Utrzymywanie odzieży medycznej w czystości

Estetyka ubioru jest ważna niemal w każdym zawodzie. Na to, jak prezentujemy się innym, wpływa nie tylko jakość czy krój dobranego stroju, ale też jego czystość i schludność. Również lekarzom i pielęgniarkom wypada zachować odpowiednią prezencję, choć, jak wiadomo, w szpitalnych warunkach trudno utrzymać ubrania w nieskazitelnej czystości. Oczywiście w różnorodnych gabinetach medycznych, laboratoriach czy szpitalach niezwykle ważne jest zachowanie sterylności. W takich miejscach unikanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń jest kwestią nie tyle samej estetyki, co raczej bezpieczeństwa pracowników i pacjentów. W jaki sposób zadbać o specjalistyczną odzież lekarską i jak najlepiej utrzymywać ją w czystości?

Jak usuwać zabrudzenia i bakterie z odzieży medycznej?

Utrzymanie odzieży lekarskiej w czystości ma bezpośredni wpływ na zapewnienie higieny w placówce medycznej. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie specjalisty, który wykonuje zabieg w poplamionym żakiecie. W przypadku publicznych placówek medycznych to do obowiązków pracodawcy należy dbanie o uniformy pracowników, jednak osoby zatrudnione w prywatnych gabinetach zazwyczaj muszą czyścić swoje fartuchy czy żakiety medyczne na własną rękę. W jaki sposób poprawnie powinno się usuwać zabrudzenia z tego typu ubrań?

Warto zacząć od segregacji. Odzież medyczna nie powinna być prana z innego rodzaju ubraniami, ponieważ mogą znajdować się na nich niebezpieczne drobnoustroje i zarazki. Warto pamiętać o tym nawet podczas prasowania, suszenia czy przechowywania – segregowanie tego typu odzieży to podstawa!

Podczas prania lekarskiej odzieży powinniśmy pamiętać także o doborze odpowiednich środków czystości. Warto dobrać je do rodzaju zabrudzeń, których próbujemy się pozbyć, a także do koloru naszych ubrań. Przykładowo białe rzeczy powinno się prać z dodatkiem wybielacza chlorowego, który skutecznie dezynfekuje i pomaga pozbyć się nawet trudnych do usunięcia plam. Wybielacz należy jednak najpierw rozcieńczyć z wodą – w innym przypadku może on uszkodzić ubrania. Do czyszczenia kolorowych ubrań najlepiej wybrać środki dezynfekujące na bazie oleju sosnowego. Niestety, ten trudno dostępny produkt znajduje się niemal wyłącznie na półkach sklepów z zagraniczną chemią. Aby skutecznie usuwać bakterie, środek ten powinien zawierać przynajmniej 80% oleju sosnowego. Alternatywą w tym przypadku jest wykorzystanie silnego, dostępnego niemalże w każdym sklepie, fenylowego środka piorącego. Istotny jest także wybór odpowiedniego cyklu prania. Warto pamiętać o tym, że odzież medyczną powinno się prać nieco dłużej niż standardowe ubrania. Programy nastawione na tak zwane „szybkie pranie” mogą nie być w stanie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów. Ważne jest także ustawienie odpowiedniej temperatury wody – teoretycznie im wyższa tym lepsza, w praktyce jednak warto wziąć pod uwagę zalecenia producentów dotyczące prania ubrań.

Jak pozbyć się plam?

Praca w szpitalach, laboratoriach czy gabinetach medycznych wiąże się ze stycznością z różnego typu substancjami, płynami, maściami bądź lekarstwami. W wyniku tego, ubrania lekarzy i pielęgniarek często narażone są na zaplamienia i innego rodzaju zabrudzenia. Jak pozbywać się poszczególnych plam? Płyny ustrojowe należy spłukać zimną wodą, następnie za pomocą szpatułki bądź końcówki tępych sztućców powinno się usunąć fragmenty ciał stałych. Kolejnym krokiem jest ponowne przepłukanie ubrania zimną wodą, zaś w praniu powinniśmy użyć silnych detergentów. Plamy po maściach powinno się potraktować gorącą wodą i podobnie jak w przypadku zabrudzeń białkowych, pozostałości substancji należy usunąć tępym narzędziem. Trudno pozbyć się także często stosowanej w placówkach leczniczych jodyny. Zmywanie tej substancji powinno się zacząć od moczenia ubrań w wodzie o temperaturze około trzydziestu stopni, z dodatkiem silnie działającego detergentu. W roztworze tego typu odzież powinna przeleżeć przynajmniej dwadzieścia minut. Następnie ubrania powinno się wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem wybielacza na bazie tlenu.

Utrzymywanie odzieży medycznej w czystości to skomplikowane zadanie. Niestety, nawet najlepiej wykonane materiały mogą ulec ulec zniszczeniom spowodowanym przez wykorzystywane choćby w szpitalach substancje. Właśnie dlatego tak ważne jest utrzymywanie bluz medycznych i innego rodzaju odzieży lekarskiej w czystości. Pozwoli to nie tylko utrzymać sterylność w placówce, ale też lepiej zaprezentować się jej pracownikom.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium