Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Wykorzystanie fartuchów prosektoryjnych

0
Wykorzystanie fartuchów prosektoryjnych

Wielu osobom miejsce takie jak prosektorium może kojarzyć się negatywnie. Jednakże należy zdawać sobie sprawę, że przebywanie w nim to codzienność przedstawicieli wielu różnych zawodów. Wśród osób najczęściej korzystających z tego rodzaju pomieszczeń są nie tylko lekarze czy biolodzy, lecz także prokuratorzy bądź policjanci. Szczególną grupą odwiedzającą tego rodzaju miejsce są również studenci kierunków medycznych – lekarskiego, stomatologicznego czy weterynaryjnego. Należy zauważyć, że stosowana w tym miejscu odzież różni się od np. standardowej, noszonej w szpitalach. Mowa o tzw. fartuchach prosektoryjnych.

Odzież specjalnego przeznaczenia

Fartuchy prosektoryjne służą jako ubranie ochronne przede wszystkim podczas nauki anatomii oraz w czasie wykonywania sekcji. Ze względu na antyseptykę, która musi być stosowana w jednostkach medycznych, korzystanie ze specjalnej odzieży jest koniecznością. Wraz ze stosowaniem rękawiczek, gogli ochronnych czy używaniem środków odkażających fartuchy anatomiczne stanowią barierę dla chorobotwórczych patogenów.

Jak wyglądają takie fartuchy?

Inaczej nazywa się je sekcyjnymi bądź anatomicznymi. Są to fartuchy ochronne, które pozwalają na wygodną pracę oraz naukę. Różnią się one od klasycznych kitlów lekarskich przede wszystkim tym, że zapina, a raczej zawiązuje się je od tyłu. Podobny rodzaj wiązania posiadają jednorazowe fartuchy chirurgiczne. Wynika to bowiem z większego ryzyka zabrudzenia się z przodu, np. opierając się o stół operacyjny bądź sekcyjny przednią częścią ciała. Oprócz tego fartuchy anatomiczne standardowo posiadają duże kieszenie i długie rękawy. Mogą być stosowane zamiast fartuchów jednorazowych, które są wykonane z cienkiej flizeliny – materiał ten bowiem jest podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz nie chroni aż tak dobrze przed płynami. Dlatego też postawienie na fartuchy prosektoryjne wielorazowego użytku jest rozwiązaniem pozwalającym na lepszą ochronę odzieży.

Fartuch jest szczególnie ważny dla medyków. Lekarze, którzy prowadzą zajęcia i praktyki w szpitalu ze studentami, w tej samej placówce przeprowadzają także operacje oraz zabiegi – dlatego muszą zwracać szczególną uwagę na czystość. Z tego powodu najlepiej, jeśli są wyposażeni w osobne fartuchy do pracy na oddziale, do nauki anatomii oraz w te przeznaczone do zabiegów czy operacji.

Praktyczne zastosowanie fartuchów prosektoryjnych

Fartuchy anatomiczne wykorzystuje się głównie podczas wykonywania sekcji, jednak nie tylko takich przeprowadzanych w ramach śledztwa czy analiz medycznych. Są także niezbędne w trakcie przeprowadzania badań związanych z rozwojem nauki. Takie okrycie o zabudowanym fasonie jest również stosowane przez studentów kierunków medycznych. W programie wielu studiów pojawia się przedmiot taki jak anatomia i fizjologia, a praktyczną formą tych zajęć są zazwyczaj ćwiczenia w prosektorium. Z tego względu studenci muszą zaopatrzyć się w sekcyjne fartuchy medyczne ochronne. Fartuch anatomiczny pozwoli uniknąć zabrudzenia odzieży, a także zapobiegnie przechodzeniu specyficznego zapachu formaliny na codzienne ubrania. Właśnie z tego powodu studenci decydują się wykorzystać ochronne fartuchy medyczne.

Fartuch prosektoryjny może przydać się również osobom bezpośrednio niezwiązanym z medycyną. Mowa przede wszystkim o prokuratorach i policjantach, którzy ściśle współpracują z wykonującymi sekcje patologami. Na każdą osobę, która musi zajrzeć do prosektorium, powinien czekać taki fartuch. Wystarczy nałożyć go na wierzchnią odzież, aby uniknąć przejścia zapachu oraz poplamienia. Zdarza się, że takie osoby przychodzą tylko na krótki czas i wracają do swoich obowiązków. Dlatego fartuch zakładany na codzienne ubrania to zdecydowanie lepsza opcja niż specjalistyczna odzież, której zakładanie i zdejmowanie zajmuje dużo więcej czasu.

Ostatnią, lecz często zapominaną profesją, w której warto postawić na fartuchy anatomiczne, jest tzw. tanatopraksja. To inaczej praca, której celem jest odpowiednie zabezpieczenie ciała zmarłego oraz jego przygotowanie do pochówku. W czasie wykonywania tych obowiązków również istnieje ryzyko zabrudzenia się, a wiązany z tyłu fartuch stanowi przed tym pewną ochronę.

Fartuchów prosektoryjnych wbrew pozorom nie nosi wyłącznie lekarz patolog. Ta praktyczna odzież ochronna przydaje się medykom uczącym anatomii czy studentom biorącym udział w zajęciach. Jedno jest pewne – niezależnie od okoliczności bezpieczeństwo osób przebywających w placówkach medycznych, mających bezpośrednią styczność z osobą chorą lub zmarłą jest rzeczą kluczową. Właśnie dlatego niezbędna jest dodatkowa ochrona, którą zapewnia specjalny fartuch prosektoryjny.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium