Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Studia w fartuchu, czyli o zajęciach laboratoryjnych

0
Studia w fartuchu, czyli o zajęciach laboratoryjnych

Po skończeniu szkoły średniej dla wielu młodych osób przychodzi pora na studia. Wśród popularnych kierunków, wybieranych przez Polaków, wyróżnić można zarówno te o profilu humanistycznym, jak i ścisłym. Idąc na studia z tej drugiej grupy, powinno się być świadomym różnorodności zajęć, z jakimi można mieć do czynienia. Niektóre przedmioty prowadzone są w formie praktycznych laboratoriów. Każdy przyszły student powinien zapoznać się więc ze wszelkimi istotnymi informacjami dotyczącymi przebiegu planowanej nauki. Decydując się na studia o profilu związanym nie tylko z medycyną, lecz także chemią, fizyką, biologią czy technologią żywienia i wieloma innymi dziedzinami, należy przygotować także odpowiedni ubiór. Dlaczego jest to takie ważne oraz jakiego rodzaju odzież zazwyczaj nosi się podczas laboratoriów?

Rodzaje zajęć laboratoryjnych

Podczas studiów o ścisłym charakterze prawie zawsze ma się do czynienia z zadaniami laboratoryjnymi. W takich okolicznościach bywa jednak, że niekonieczne jest zakładanie odzieży ochronnej. Wynika to z czynności realizowanych na tego rodzaju zajęciach. Na laboratoriach można bowiem równie dobrze objąć stanowisko przy komputerze i rozwiązywać zadania praktyczne z projektowania inżynierskiego przy zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania. W takich okolicznościach przecież nie jest potrzebna żadna ochrona, można jedynie zdecydować się na okulary chroniące oczy przed szkodliwym dla nich promieniowaniem ekranu.

Jednakże warto zauważyć, że większa część zajęć laboratoryjnych to przede wszystkim nauka poprzez przeprowadzanie doświadczeń oraz badań. Na kierunkach takich jak chemia, analityka medyczna czy biotechnologia branie udziału w laboratoriach to dla studentów niemalże codzienność. Należy w takim przypadku przygotować fartuch laboratoryjny bawełniany, choć może być też taki wykonany z innego rodzaju tkaniny. Warto zauważyć, że podczas studiów na tego rodzaju zajęciach przebywa się czasem godzinami. Wynika to z tego, że studenci decydują się zazwyczaj na pracę dyplomową wymagającą przeprowadzenia wielu badań oraz doświadczeń. Z tego powodu warto postawić na odzież ochronną z bawełny, która doskonale odprowadza wilgoć i zapewnia komfort cieplny.

Dlaczego fartuchy są tak ważne?

Warto zauważyć, że odzież ochronna wpisuje się w przestrzeganie ustalonych dla zajęć przepisów BHP, z którymi każdy student musi się zapoznać przed rozpoczęciem nauki. Fartuch przydaje się więc wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia ze wszelkimi potencjalnie niebezpiecznymi materiałami. Ochroni on np. przed ewentualnym rozbryzgiem na ubranie bądź skórę substancji otrzymanej podczas doświadczenia chemicznego. Oczywiście, aby zapewnić sobie pełnię bezpieczeństwa, każdy student powinien być wyposażony także w gogle oraz rękawiczki ochronne.

Jeśli zajęcia odbywają się w specjalnym laboratorium, fartuchy przydać się mogą również na takich przedmiotach jak fizyka czy mechanika. Łatwo wtedy ubrudzić się trudno usuwalnymi substancjami w postaci smarów czy olejów. Poza tym często pracuje się wówczas wśród maszyn i urządzeń elektrycznych oraz materiałów, które posiadają ostre krawędzie. Aby uniknąć bezpośredniego uszkodzenia skóry np. rozgrzaną lutownicą czy sprzętem pomiarowym lub skrawającym, wymaga się noszenia fartuchów z długimi rękawami. Co więcej, odzież ochronna w takiej postaci zazwyczaj noszona jest podczas wszelkich zajęć z zakresu biologii. Na laboratoriach, w trakcie których prowadzi się np. hodowle konkretnych szczepów bakterii bądź gatunków roślin, niezwykle ważne jest, aby maksymalnie ograniczyć wpływ środowiska zewnętrznego na warunki wewnątrz pomieszczenia. Noszenie fartucha ochronnego jest jednym z wielu czynników zmniejszających ryzyko wniesienia niepożądanych zanieczyszczeń.

Jak widać, białe fartuchy nosi się nie tylko podczas studiowania medycyny. Istnieje mnóstwo zajęć laboratoryjnych, podczas których wymagane jest posiadanie takiego rodzaju odzieży ochronnej. Dlatego też, zanim student uda się na pierwsze zajęcia, powinien upewnić się, czy nie ma obowiązku przyniesienia fartucha. Takie informacje znaleźć można w sylabusie dostępnym na stronie internetowej uczelni. W ten sposób uniknie kłopotliwej sytuacji, czyli np. wyproszenia z zajęć. Jeśli więc nie chcemy negatywnie wypaść i dać się poznać jako nieprzygotowany do laboratoriów student, warto postawić na specjalistyczną odzież BHP, zgodną z wymogami uczelni.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium