Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Rodzaje ciśnieniomierzy oraz ich zastosowanie

0
Rodzaje ciśnieniomierzy oraz ich zastosowanie

Kontrola ciśnienia tętniczego oraz pulsu jest niezwykle istotnym elementem monitorowania swojego stanu zdrowia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pierwsza wersja tego urządzenia powstała już w 1896 roku, ale wyglądała zgoła inaczej niż ta obecnie stosowana. Aktualnie jest to na tyle ulepszone narzędzie, że umożliwia pomiar ciśnienia oraz tętna nie tylko na dużą skalę w jednostkach medycznych, lecz także w warunkach domowych. W dzisiejszym wpisie przedstawimy rodzaje ciśnieniomierzy oraz ich zalety, jak i wady. Jak poprawnie ich używać oraz który może okazać się najlepszym wyborem?

Mechaniczne aparaty lepsze?

Dla wielu tradycyjne rozwiązania zawsze górują nad innowacjami. Nie inaczej jest w przypadku ciśnieniomierzy. Ponieważ aparatem bliższym pierwotnej formie jest ten mechaniczny, najczęściej można spotkać się z nimi w gabinetach doświadczonych lekarzy, choć młodzi adepci medycyny także od niego nie stronią. Bardzo łatwo jest go rozpoznać wśród innych tego typu urządzeń. Ciśnieniomierz taki nazywa się też czasem analogowym bądź zegarowym, ponieważ wartość ciśnienia wskazuje manometr z podziałką oraz wskazówką. Aparaty takie muszą natomiast być wyposażone w stetoskop, ponieważ badanie ciśnienia oraz pulsu przeprowadza się sposobem osłuchowym, czyli tzw. metodą Korotkowa.

Ulubieniec lekarzy

Co ciekawe, tego rodzaju aparaty najczęściej spotkać można w gabinetach lekarskich oraz na oddziałach szpitali, rzadko natomiast decydują się na nie osoby prywatne. Ciśnieniomierze mechaniczne można uznać za tak samo dokładne jak drugi typ aparatów – elektroniczne. Jednakże zegarowe urządzenia pozwalają na interpretację osłuchiwanego pulsu. Autor wspomnianej wcześniej metody – Korotkow – wprowadził również podział tonów słyszalnych podczas pomiaru ciśnienia. Według niego wskazuje się aż 5 faz, podczas których rejestruje się innego rodzaju tony:

  • I – w tym momencie wykryć można pierwsze słyszalne tony, wskazujące na wartość ciśnienia skurczowego,
  • II – jest to faza tonów cichych,
  • III – kolejna faza, tym razem tonów głośnych,
  • IV – kolejna faza tonów cichych, o charakterystycznym brzmieniu,
  • V – całkowity zanik tonów, odpowiadający wartości ciśnienia rozkurczowego (gdy nie występuje ta faza, przyjmuje się wartość z początku fazy IV).

Pomimo że nie trzeba być specjalistą, aby poprawnie wykonać badanie ciśnienia klasycznym aparatem, to jednak wiedza medyczna oraz doświadczenie lekarzy pozwala o wiele łatwiej je przeprowadzić.

ciśnieniomierz elektryczny

Elektronika górą!

Dlaczego jednak użytkownikom domowym poleca się zazwyczaj aparaty elektroniczne? Przede wszystkim po to, by nawet gdy gorzej się czują bądź są sami, mogli bezproblemowo wykonać badanie. W zegarowych ciśnieniomierzach należy wsłuchiwać się w puls – sprawdzenie ciśnienia wymaga więc pełni skupienia. Co więcej, osoby starsze, oprócz problemów z ciśnieniem czy tętnem, mogą mieć także osłabiony słuch. W takiej sytuacji elektroniczny ciśnieniomierz to już konieczność.

Sporo osób nie zawsze jednak ufa automatycznym rozwiązaniom, czy jednak słusznie? Aparaty elektroniczne są niezwykle dokładne, a na wynik ich pomiaru nie ma wpływu interpretacja osłuchującego tak jak w przypadku tradycyjnego ciśnieniomierza. Dzisiejsze urządzenia mogą wskazać, że mankiet został źle założony, a także wykryć arytmię bądź zaalarmować użytkownika o niepokojących wynikach badania. Co więcej, takie aparaty sprawiają, że nie trzeba ręcznie pompować mankietu, tak jak ma to miejsce w ich klasycznych wersjach. Tak więc osoby osłabione również będą w stanie dokonać pomiaru ciśnienia.

Który aparat wybrać? To zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika. Osoby, które chcą szczegółowo kontrolować ciśnienie oraz puls metodą osłuchową, jak najbardziej poradzą sobie z ciśnieniomierzem zegarowym. Dzięki stetoskopowi można nie tylko monitorować pracę układu krążenia, lecz także np. osłuchiwać płuca. Jednakże w przypadku osób starszych, schorowanych lepszym wyborem będzie urządzenie elektroniczne, które jest znacznie łatwiejsze w obsłudze. Pomimo że starsi często unikają nowoczesnych rozwiązań, to takie urządzenia są bardzo intuicyjne. Posiadają duże przyciski, jak i umożliwiający łatwy odczyt wyświetlacz. Dlatego też nie powinno być problemu w trakcie ich użytkowania. Wybór należy jednak do użytkownika – sam powinien wiedzieć, co będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium