Odzież medyczna stanowi podstawowe wyposażenie każdego pracownika służby zdrowia. Większość personelu spędza w jednym stroju często po kilkanaście godzin. Jeżeli jest on niewygodny, to automatycznie nastrój takiej osoby drastycznie się pogarsza. Z drugiej strony odzież musi też odpowiednio zabezpieczać pracownika przed zagrożeniami ze strony pacjentów i otoczenia (mowa tu nie tylko o zarazkach czy zabrudzeniach, ale też pracy z niebezpiecznymi narzędziami). Pogodzenie komfortu z bezpieczeństwem nie jest łatwe. Warto więc wiedzieć, co brać pod uwagę kupując odzież medyczną.
Z jakiego materiału powinna być wykonana odzież medyczna?
W większości przypadków ubrania dla personelu medycznego szyte są z bawełny i materiałów, które dodają im sprężystości oraz czynią je znacznie trwalszymi. Dobierając odzież medyczną, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czym i jak długo będziemy się zajmować. Wiadome jest, że lekarzom w pracy towarzyszy stres, pośpiech i częsta mobilność. Nie może więc dojść do sytuacji, w których odzież będzie krępowała ruchy pracownika ani powodowała, że będzie mu zbyt ciepło, albo za zimno. Bawełna w połączeniu z poliestrem (i niekiedy elastanem) jest więc rozsądnym rozwiązaniem. Dlaczego?
Cechy dobrze dobranej odzieży medycznej
Praca służby zdrowia w większości odbywa się w pomieszczeniach, gdzie gromadzą się bakterie, zarazki, wirusy i inne drobnoustroje, z którymi zmagają się pracownicy każdego dnia. W związku z tym odzież, jaką mają, musi być często prana i dezynfekowana — zazwyczaj przy użyciu silnych preparatów. Ubrania muszą być przez to:
– odporne na wielokrotne pranie,
– niewrażliwe na rozciąganie,
– wysoce odporne na rozdarcia,
– nieprzesiąkające,
– łatwe w czyszczeniu,
– elastyczne,
– przewiewne,
– praktyczne (z przydatnymi kieszeniami),
– wygodne.
Należy też pamiętać, że odzież medyczna musi w większości spełniać standardy bezpieczeństwa, chyba że jest to odzież robocza, której nie stosuje się w bezpośrednim kontakcie z osobą mogącą zagrażać zdrowiu lekarza.
Dodatki w ubraniach medycznych
Odzież medyczna nie musi być nudna. W większości placówek medycznych nie ma obowiązku stosowania jednolitego koloru ubrań, o czym piszemy w blogu: „Czy kolor odzieży medycznej ma znaczenie?”. Można więc wyglądać w niej stylowo, a to z pewnością poprawi samopoczucie pracownikowi. Zarówno fartuchy, bluzy, jak i spodnie czy buty medyczne mogą mieć nadrukowane różne wzory, napisy lub grafiki. To szczególnie ważne, jeżeli ma się bezpośredni kontakt z młodszymi pacjentami. Ubrania z wizerunkami zwierząt lub innymi pozytywnymi grafikami sprawią, że dzieci i młodzież zupełnie inaczej spojrzą na takiego pracownika służby zdrowia.
O ile z reguły odzież medyczną kupuje pracodawca, o tyle zdarza się niekiedy, że to pracownik musi złożyć zamówienie. Samodzielnie wybiera się wtedy krój, wzory i kolory. Należy wówczas zwrócić uwagę, czy w danej placówce medycznej nie obowiązuje dress code. Trzeba też pomyśleć o funkcjonalności dodatków, które znajdą się na naszym ubraniu. Dla przykładu strój ratownika medycznego mógłby posiadać też odblaskowe emblematy, aby pracownik był lepiej widoczny.
Dodatki dają także ciekawą możliwość rozwoju samej placówce medycznej. Sposobem na to są naszywki z logo firmy, produktu lub sponsorów. Często odchodzi się od tej formy promocji ze względów etycznych, ale dla pracowników aptek, zakładów optycznych lub innych, mniejszych firm, jest to interesująca propozycja.
Słowem podsumowania — są trzy zasadnicze kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną: bezpieczeństwo, komfort i etyka. Jeśli nic nie będzie krępowało ruchów pracownika, a cały ubiór będzie wygodny oraz zgodny z jego przekonaniami, wówczas poprawi się też jego samopoczucie. Ważny jest również odbiór ubrania przez pacjentów i pracowników. Wpływa on bowiem na opinię o placówce medycznej, dlatego warto poświęcić uwagę temu, w co ubrani są pracownicy służby zdrowia. Dzięki temu klienci (czy też pacjenci) opuszczą placówkę z lepszym nastrojem.