Zawód kucharza to odpowiedzialne i wyjątkowo wymagające zajęcie. Wbrew pozorom nie jest to łatwy kawałek chleba – to wielogodzinna, wykonywana w pozycji stojącej praca, która wymaga sporej wytrzymałości i siły fizycznej. Nawet kilkanaście godzin przebywania w wilgoci i wysokiej temperaturze nie ułatwia pracownikom kuchennym zadania. W fachu tym często mechanicznie wykonuje się męczące czynności, takie jak siekanie warzyw czy krojenie mięsa. Oczywiście najgorsze zadania spadają na barki pomocy kuchennej, nie oznacza to jednak, że kucharz zajmuje się wyłącznie staniem nad patelnią czy garnkiem. Koniecznością jest także bieganie pomiędzy stanowiskami oraz przenoszenie ciężkich garnków i obsługa kuchennych urządzeń. Praca w tak wymagającym środowisku wymaga ścisłego przestrzegania zasad BHP i bezwzględnego zachowywania higieny. Z tego też powodu, od pracowników kuchennych oczekuje się odpowiedniego ubioru, który spełnia konkretne wymagania. Z jakich elementów odzieży powinien składać się strój profesjonalnego kucharza? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym wpisie.
Podstawa, czyli bluza kucharska i fartuch
Zawód kucharza to specyficzne zajęcie – pracuje się wśród wszelkiego rodzaju sosów, zup, dressingów czy tłustych substancji, które z łatwością mogą pobrudzić ubranie – z drugiej strony, wciąż jest to praca w restauracji, czyli miejscu, które (przynajmniej w większości przypadków) stawia na elegancję. Kucharze co prawda spędzają większość czasu na tyłach lokalu, w przestrzeni niedostępnej dla klientów, jednak od czasu do czasu zdarza się, że zachwyceni smakiem potrawy goście jadłodajni chcą osobiście pogratulować jej autorowi. W tym przypadku kulinarnemu artyście pozostaje jedynie udać się do fanów swojego talentu. Właśnie dlatego kucharze korzystają zarówno z eleganckich kuchennych bluz, jak i z zapewniających ochronę przed plamami fartuchów. Ten drugi element odzieży jest w dużej mierze wyłącznie sposobem na zabezpieczenie reszty uniformu przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Z kolei wykonywane przeważnie z połączenia bawełny z poliestrem bluzy kuchenne, zapewniają kucharzom nie tylko odpowiedni dla sprawowanej funkcji wygląd, ale też wyjątkową swobodę ruchów, która ma ogromne znaczenie w gastronomii.
Spodnie – gwarancja wygody
Równie istotną częścią kucharskiego uniformu są wykonane z wysokiej klasy materiału, wygodne spodnie. Dlaczego tak ważna jest w tym przypadku jakość? Głównie ze względu na fakt, że najprawdopodobniej będą one wyjątkowo często prane. Fartuch nawet długi do kolan, nie zawsze jest w stanie ochronić przed zabrudzeniem. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że spodnie kucharskie muszą być przewiewne i zapewniać odpowiednią swobodę ruchu. Bieganie po kuchni w obcisłych, utrudniających poruszanie się spodniach, nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Jeżeli o samą estetykę chodzi, to ten element ubioru powinien być – przede wszystkim – dopasowany do bluzy. Spodnie kucharza zazwyczaj cechują się minimalistycznym krojem i białym lub czarnym kolorem.
Nieodłączny niegdyś atrybut – czapka
To zdecydowanie najbardziej charakterystyczna część kucharskiego stroju. Jej noszenie podyktowane jest głównie względami praktycznymi, gdyż zapobiegają one „gubieniu” włosów, lecz niegdyś świadczyły one również o randze kucharza. Najwyższe czapki przysługiwały najdłuższym stażem kulinarnym mistrzom, zaś liczba plisów, którymi były przyozdobione, symbolizowała liczbę sposobów, na które kucharz potrafił przyrządzić jajko. Sporadycznie korzysta się jeszcze z wysokich czapek zwanych „budyniówkami” oraz nieco mniejszych furażerek, jednak powoli odchodzi się od tej tradycji.
Na pełny uniform kucharza składają się więc spodnie, bluza, fartuch oraz czapka. Tego typu strój to wywodzący się z historii standard, który teoretycznie powinien obowiązywać w każdej kuchni. Takie połączenie nie tylko zapewnia odpowiednią wygodę w pracy, ale też pomaga zbudować wizerunek profesjonalnego kucharza. W praktyce odchodzi się jednak od wykorzystania niektórych elementów odzieży takich jak chociażby czapki. W końcu od tradycji ważniejsze są osobiste preferencje kucharza i jego wygoda.