Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Fartuch laboratoryjny — gdzie i dlaczego jest obowiązkowy?

0
Fartuch laboratoryjny — gdzie i dlaczego jest obowiązkowy?

Fartuch laboratoryjny — prosta rzecz wykorzystywana zarówno w pracowniach medycznych, szkołach, jak i w największych placówkach badawczych. Każdy, kto nakazuje noszenie na terenie danego obiektu fartucha laboratoryjnego, nie robi jednak tego w celach estetycznych — choć nie da się ukryć, że odzież ta wygląda atrakcyjnie. Jego zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo osób, mających kontakt ze szkodliwymi czynnikami. Fartuch laboratoryjny, mimo że niektórym osobom może nie przypaść do gustu, jest w wielu miejscach obowiązkowy. To, jakie zagrożenia płyną z niezastosowania się do procedur, poruszymy w dzisiejszym wpisie.

W jakich miejscach noszenie fartucha laboratoryjnego jest obowiązkowe?

Ciekawostką jest, że fartucha laboratoryjnego nie wyszczególnia się w przepisach dotyczących prawa pracy, a jego noszenie warunkowane jest koniecznością zapewnienia pracownikowi odzieży spełniającej standardy BHP w danej placówce. Co to oznacza? W każdej placówce badawczej, w której wykorzystuje się fartuch laboratoryjny — a więc także w tych, które wymienimy dzisiaj — to dyrektor w regulaminie wewnętrznym decyduje, kto powinien nosić fartuch, a także jakiego typu powinien on być. Gdzie najczęściej spotkamy się z fartuchami laboratoryjnymi?

Placówki medyczne – z pewnością nasuwają się one na myśl jako pierwsze. To właśnie w nich przeprowadzane są badania biochemiczne. Pracownik ma częsty kontakt z ludzką krwią, wydzielinami i różnego typu substancjami szkodliwymi.

Ośrodki naukowe – pracują w nich specjaliści z wielu dziedzin i dyscyplin naukowych: epidemiolodzy, farmaceuci, fizycy czy inżynierowie. Każdy z nich nosi fartuch dla swojego bezpieczeństwa, głównie z uwagi na fakt, że bardzo często mają oni kontakt z substancjami bądź czynnikami nie do końca jeszcze zbadanymi. Ich właściwości oraz reakcje są więc im nieznane.

Szkoły i uniwersytety – w fartuchach laboratoryjnych można zobaczyć zarówno wykładowców, nauczycieli, jak również uczniów. W wielu przypadkach nosi się go zwyczajnie w celach estetycznych — w końcu najmłodsi laboranci nie mają styczności z tak niebezpiecznymi substancjami. Niekiedy jednak, szczególnie na uniwersytetach i w szkołach średnich, badania przeprowadzane są na rzeczywiście szkodliwych roztworach i wówczas, taki fartuch pełni rolę ochronną.

Jakie zagrożenia płyną z niezastosowania fartucha laboratoryjnego?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w teorii fartuch laboratoryjny nie jest obowiązkowy z punktu widzenia przepisów prawa. W praktyce jednak zrezygnowanie z tego typu odzieży nie tylko może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych laboranta, ale też naraża pracodawcę na konsekwencje prawne wynikające z niezastosowania odpowiednich środków BHP. Słowem podsumowania — fartuch laboratoryjny zawsze warto mieć, tym bardziej w zestawie z okularami. Przed czym nas ochroni?

Zakażeniem wirusami krwiopochodnymi (m.in. HIV, HCV, HBV) – poprzez kontakt z krwią i innymi wydzielinami ludzkimi, w których znajdują się wirusy oraz bakterie, istnieje zagrożenie, że niektóre z nich dostaną się do naszego organizmu, w tym też krwiobiegu, i go zainfekują.

Poparzeniem substancją żrącą/inną niebezpieczną – podczas pracy nad substancjami niebezpiecznymi i nieznanymi, a także przy tworzeniu maszyn i urządzeń, często dochodzi do odpryskiwania bądź rozlewania się szkodliwych roztworów. Te mogą spowodować nieodwracalne konsekwencje zdrowotne: ślady poparzeń skóry, utratę wzroku, a w niektórych sytuacjach nawet śmierć.

Skaleczeniem – szczególnie podczas pracy w ośrodkach naukowych, przy różnego typu urządzeniach, choć także mając kontakt z ostrymi narzędziami, łatwo możemy się skaleczyć. Fartuch laboratoryjny stworzony jest z wytrzymałego materiału, który złagodzi obrażenia.

Oprócz tego fartuch laboratoryjny chroni też przed mniejszymi zagrożeniami, typu poplamienie, przemoczenie lub rozcięcie ubrań. Nie są one specjalnie niebezpieczne dla zdrowia, choć z pewnością obniżają komfort pracy laboranta. Biorąc pod uwagę wszystkie z wymienionych czynników niebezpiecznych, łatwo zauważyć, że fartuch laboratoryjny to niedrogi, a praktyczny element odzieży, który sprawdzi się w niejednej placówce badawczej, medycznej czy edukacyjnej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium