Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Czy kolor odzieży medycznej ma znaczenie?

0
Czy kolor odzieży medycznej ma znaczenie?

Każdy, kto choć raz był w szpitalu, ośrodku zdrowia, aptece lub innym punkcie medycznym, mógł być świadkiem tego, że personel wcale nie musi przypominać aniołów odzianych w białe szaty. Faktem jest, że biel jest oznaką sterylności i to głównie dlatego jeszcze do niedawna tylko takie fartuchy nosili lekarze. Trendy się jednak zmieniają — dąży się do tego, by zapewnić pracownikom wysoki komfort pracy, a pacjentom poprawić nastrój w często ciężkich dla nich momentach. Właśnie dlatego zdecydowano o wprowadzeniu różnych wzorów i kolorów fartuchów.

Od czego zależy kolor fartucha medycznego?

Wprowadzenie rozmaitych kolorów odzieży medycznej początkowo miało na celu przypisać pracowników do konkretnych oddziałów. Inne ubrania nosili chirurdzy, położne, interniści czy ratownicy medyczni. Barwa ich stroju kojarzona była z obowiązkami, jakie muszą wykonywać oraz pacjentami, z jakimi mieli kontakt. Podobny schemat obowiązywał w wielu krajach na świecie. Dziś jest jednak mniejszością. W Polsce zrezygnowano z obowiązku przydzielania kolorów do specjalizacji, choć niektóre prywatne placówki wciąż nalegają, by personel trzymał się tych założeń.

Jaki kolor ubrań przydzielano do konkretnych specjalizacji?

Wbrew pozorom kolorów odzieży medycznej jest wiele — począwszy od tych tradycyjnych, białych, idąc przez różowe, a kończąc na żółtych. Co ciekawe, barwy nie były wybierane losowo. Ich wpływ zarówno na pacjenta, jak i personel został przebadany przez grono psychologów. Do najpopularniejszych kolorów zalicza się:

– biały – to standardowa barwa odzieży, która prezentuje czystość, sterylność i najwyższy stopień higieny. Z ubrań w tym kolorze korzystają lekarze niemal każdej specjalizacji, szczególnie w prywatnych placówkach, gdzie chce się zbudować wizerunek profesjonalnej firmy. To uniwersalny ubiór dla internistów, okulistów, dentystów itp.

– różowy – kolor symbolizuje ciepło i pozytywne nastawienie względem otaczającej nas rzeczywistości. Osoby w różowym stroju medycznym działają uspokajająco na drugiego człowieka. Właśnie dlatego taka odzież najczęściej wybierana była przez położne, a także pielęgniarki i lekarzy, którzy mieli bezpośredni kontakt z dziećmi.

– granatowy – odzież w tym kolorze symbolizuje powagę, doświadczenie, ponadprzeciętną wiedzę. Osoby w takich fartuchach są godne zaufania i traktuje się je jako kogoś wyższego stażem. Z tego też powodu granatowy ubiór wybierany był często przez ordynatorów lub pracowników o unikatowych specjalizacjach.

– czerwony – intensywna barwa ma na celu zwrócenie naszej uwagi i pobudzenie do działania. Osoby w czerwonych strojach są od razu zauważane na oddziale, ale też poza szpitalem. Z odzieży w tym kolorze korzystają ratownicy medyczni i inni pracownicy pogotowia ratunkowego.

– niebieski – jeden z najczęściej zauważanych kolorów odzieży w szpitalach. Ubrania o tej barwie noszone są przez lekarzy, pielęgniarki i większą część personelu medycznego. Niebieski działa uspokajająco, dlatego też pozytywnie wpływa na wszystkich pacjentów.

– zielony – barwa wzbudza zaufanie, daje poczucie bezpieczeństwa i działa najbardziej kojąco. Kojarzy się ze spokojem, dlatego na fartuchy w tym kolorze decydują się lekarze zabiegowi, w tym przede wszystkim chirurdzy. Zielony pozytywnie wpływa zarówno na pacjenta, jak i samego lekarza.

Oczywiście każdy kolor występuje w różnych odcieniach. Mogą też pojawiać się takie, które nie zostały tu wymienione. Są to z reguły kolory stosowane zamiennie, np. żółty może zastępować różowy lub jasnofioletowy. Co ciekawe, nie tylko barwy mogą być dowolnie dobierane, ale też wzory na odzieży.

W zależności od wewnętrznych ustaleń placówki, dyrektor może zadecydować o tym, by personel medyczny nosił konkretny ubiór lub pozwolić na swobodę wyboru. Ważne, żeby pracownicy czuli się swobodnie w swoim stroju, ale dodatkowo, żeby ich fartuch pozytywnie wpływał na nastrój pacjentów. Wzory można zastąpić logiem firmy lub dowolnym innym nadrukiem. Wszystko zależy od polityki danej placówki. Warto wybierać sprawdzone produkty, dlatego odsyłamy do wpisu: „Na co zwrócić uwagę, wybierając odzież medyczną?”, w którym poruszamy temat materiałów i nie tylko.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium