Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Czapki z głów, czyli kucharskie nakrycia głowy

0
Czapki z głów, czyli kucharskie nakrycia głowy

Obecnie w wielu restauracjach można natknąć się na kucharza bez nakrycia głowy. Nie wywołuje to w nas tak dużego zdziwienia jak kiedyś, bowiem dawniej brak czapki u szefa kuchni był nie do przyjęcia. Było to postrzegane jako negatywne odstępstwo od normy. Czapka kucharska jest używana ze względów higienicznych, ale również wiąże się z wygodą kucharzy, ponieważ nie muszą oni odgarniać włosów z czoła.

200 lat tradycji

Pierwszy strój dla szefa kuchni zaprojektował na przełomie XVIII i XIX w. francuski szef kuchni – Marie-Antoine Carême. W jego projekt wliczała się bluza z dwoma rzędami guzików oraz wysoka czapka (ok. 50 cm) w białym kolorze, który jest kojarzony z czystości i sterylnością. Czapka była specjalnie usztywniana dla zachowania idealnie pionowego kształtu. Jej celem było wyróżnienia szefa kuchni spośród innych. Natomiast umieszczone na niej plisy były miernikiem jego umiejętności. Wedle starej tradycji liczba plisów odzwierciedlała to, na ile sposobów kucharz potrafi przyrządzić jajko. Inną zasadę praktykował również francuski kucharz – Auguste Escoffier. Był on niską osobą, więc jego zdaniem wysokość czapki była odzwierciedleniem zdolności kucharza. Im wyższa czapka, tym większa ranga. Choć tradycja kucharskiej czapki istnieje już od ponad 200 lat, to nadal jest praktykowana przez szefów kuchni. Niektóre renomowane restauracje bardzo poważnie traktują tradycję czapki kucharskiej i jej wysokość jest równorzędna z rangą kucharza.

Historia, która stała się inspiracją

Historia ubioru kucharskiego sięga aż czasów renesansu. Kucharze byli prześladowani ze względu na umiejętność czytania i pisania, co wiązało się z zawiścią wśród społeczeństwa. W tym zawodzie było to niezbędne, chociażby do odczytywania ksiąg kucharskich. Zaczęli więc szukać schronienia w kościele i nosili te same rzeczy co duchowni, czyli wysokie kapelusze i szaty. Z czasem to właśnie te charakterystyczne nakrycia głowy stały się najbardziej rozpoznawalnym atrybutem kucharzy. Oryginalna nazwa czapki kucharskiej to toque – francuska nazwa wywodzi się z heraldyki francuskiej i zastępuje koronę w hierarchii w bardziej ozdobnej oprawie. Kucharskie nakrycie głowy nawiązuje do legendy o kuchmistrzu króla Henryka VIII. Wedle niej król podczas biesiady znalazł w zupie włos. Najbardziej popularna wersja tej historii mówi, że nakazał od tego czasu wszystkim pracującym w kuchni nosić nakrycie głowy.

Współczesne nakrycia głowy w gastronomii

Specyfika pracy kucharza to stała aktywność ruchowa, np. pochylanie, więc wykonywane przez niego czynności muszą odbywać się przy zachowaniu odpowiednich norm, w tym m.in. w związanych włosach. Dlatego czapki w kuchni są tak ważne, aby zabezpieczyć przygotowywane potrawy. W wielu restauracjach obowiązuje bezwzględny zakaz noszenia rozpuszczonych włosów, więc nakrycia głowy są obowiązkowe. Obecnie rodzajów czapek kucharski jest wiele – budyniówki, czapki z daszkiem, toczki, bandamki. Czapka kucharska powinna być wykonana z materiałów mających zapewnić długotrwałe użytkowanie, a przy tym – co najważniejsze – odpowiednią higienę pracy. Często producenci wykorzystują siateczkę, która ułatwia swobodny przepływ powietrza. Czapki kucharskie w wersji damskiej, jak również męskiej powinny być odpowiednio dobrane do wielkości głowy. Muszą mocno przylegać, zbierając wszystkie pasma włosów. Zazwyczaj czapki kucharskie są produkowane w rozmiarze uniwersalnym, jednak można znaleźć też te w większych rozmiarach. Dodatkowo czapki dostępne są w wielu wzorach i kolorach – klasyczne, nowoczesne, białe, kolorowe, jednolite czy z nadrukiem. Można skorzystać z opcji personalizacji – co na pewno będzie mile odebrane przez pracowników.

Nie ma znaczenia, na jakie nakrycie głowy się zdecydujemy. Najważniejsze, aby używanie czapki kucharskiej pomagało w przestrzeganiu zasad higieny. Znalezione, niechciane dodatki w daniu restauracyjnym dyskwalifikują każdą restaurację, dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich nakryć głowy w pracy kucharza.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium