Praca w placówkach medycznych jest niezwykle obciążająca. Już sam kontakt z ludźmi bywa dostatecznie wyczerpujący, nie wspominając o stresujących sytuacjach związanych z zagrożeniem zdrowia oraz życia, nocnych zmianach czy kontakcie z chorobotwórczymi patogenami i koniecznością nieustannej dezynfekcji. Elementem, który może negatywnie oddziaływać na samopoczucie pracowników szpitali, jest również nieodpowiednio dobrana odzież medyczna. Prawidłowy strój jest więc niezwykle ważny w trudnej codzienności osób zatrudnionych w służbie zdrowia. Czy jednak ze względu na wygodę medycy mogą zdecydować się na tak codzienną część ubioru jak bluzy dresowe?
Kiedyś i dziś
Jeszcze całkiem niedawno pielęgniarki nosiły specyficzne czepki, które pod koniec swojej świetności nie pełniły już żadnej ważnej funkcji. Pozwalały jedynie z daleka rozpoznać, że mamy do czynienia z pielęgniarką. Jednakże obecnie nie są już one stosowane, ponieważ w szpitalne okoliczności diametralnie się zmieniły. To samo tyczy się ubioru innych pracowników placówek medycznych. Po prostu funkcja odzieży zawodowej uległa modyfikacjom – teraz musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna.
Więcej luzu!
Nie bez powodu dziś medycy noszą coraz częściej wygodne komplety składające się z bawełnianych spodni i bluzek, posiadających praktyczne kieszenie, zamiast codziennego ubioru oraz noszonego na nim białego kitla. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi przemianom ulega także podejście do komfortu – nie tylko pacjenta, lecz także lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego.
Wygoda przede wszystkim
Jak zatem mają się do tego ciepłe i wygodne bluzy? Pozwalają one przede wszystkim przetrwać nocne dyżury. Normą jest, że lekarze bądź pielęgniarki muszą czuwać przez wiele godzin po zmierzchu aż do rana. W tym czasie wygodne bluzy medyczne białe bądź w innym kolorze, wykorzystane jako odzież robocza, pozwalają podwyższyć komfort pracownika. W ten sposób nocna zmiana staje się łatwiejsza do odbycia. Warto również zauważyć, że w nocy panuje niższa temperatura niż podczas dziennej zmiany i to niezależnie od pory roku. W takich warunkach łatwiej o zmęczenie i brak energii, a ta często jest potrzebna do wykonywania trudnych obowiązków. Co więcej, efekt ten widoczny jest w drugą stronę, bowiem brak energii powoduje obniżanie się również i temperatury ciała. Nawet gdy porządnie wyśpimy się przed „nocką”, i tak może spotkać nas znużenie. Dlatego też zaopatrzenie się w roboczą bluzę dresową może być niezbędne.
Niezbędne bluzy dla ratowników
Kiedy jeszcze ciepła bluza okazuje się konieczna? Przede wszystkim w pracy ratowników medycznych. Podczas interwencji często zmuszeni są oni pracować w niesprzyjających warunkach, chociażby ze względu na czynniki atmosferyczne, bowiem akcje ratunkowe nierzadko mają miejsce na zewnątrz budynków, na drogach itd. Dla ratowników doskonale sprawdzą się jeszcze cieplejsze bluzy polarowe, niekrępujące ruchów. Przede wszystkim zimą taka bluza może idealnie sprawdzić się jako dodatkowa warstwa odzieży noszona pod kurtką. Zapewni ona odpowiednie warunki termiczne.
Argumenty przeciw noszeniu bluz
Oczywiście istnieją sytuacje, w których nie można nosić sportowych bluz. Tyczy się to przede wszystkim pracowników przeprowadzających zabiegi czy operacje, a także zajmujących się aktualnie pielęgnacją chorych – myciem czy przebieraniem. Wynika to z tego, że w takich okolicznościach bluzy medyczne zazwyczaj nie spełniałyby standardów miejsc takich jak sale zabiegowe czy operacyjne. Mogłyby zbyt łatwo wchłaniać zanieczyszczenia spotykane w tego rodzaju pomieszczeniach. Brak możliwości zapewnienia odpowiedniego poziomu sterylności jest głównym powodem, dla którego taka odzież nie wszędzie może być noszona. Jednakże takie bluzy mogą pełnić funkcję odzieży dodatkowej, zakładanej w wyjątkowych sytuacjach, kiedy niezbędne jest zwiększenie komfortu pracowników medycznych.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie do pomyślenia byłoby noszenie przez medyków kolorowych kompletów, czepków we wzorki czy właśnie dresowych, obszernych bluz. Teraz jednak bardziej zwraca się uwagę przede wszystkim na wygodę pracowników służby zdrowia. Ma to bowiem bezpośredni wpływ nie tylko na ich lepsze samopoczucie – przekłada się to także na wyższy poziom wykonywania usług medycznych przez lekarzy czy pielęgniarki. Pracownik, który jest komfortowo ubrany, pracuje lepiej i ma lepszy nastrój, co pomaga mu przetrwać męczący dzień w szpitalu.